Megemelné a chipek árát a TSMC, az Apple azonban fityiszt mutat
A TSMC, azaz a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company még ebben az idén elkezdi a 3 nm-es technológiával készült chipek szállítását. Az ilyen áramkörökben kisebbek lehetnek a tranzisztorok, és több fér el belőlük egy adott területű helyen. Ez pedig azért fontos, mert minél nagyobb egy chipben a tranzisztorok száma, annál erősebb és energiahatékonyabb a chip. Például az iPhone 13-asoknál, illetve az iPhone 14-nél és iPhone 14 Plusnál használt 5 nm-es A15 Bionic chip 15 milliárd tranzisztort tartalmaz, viszont az új, 4 nm-es A16 Bionic, amely az iPhone 14 Pro és az iPhone 14 Pro Max készülékeket hajtja, közel 16 milliárd tranzisztort tartalmaz ugyanakkora területen, így erősebb lehet, és kevésbé terheli a telefon akkumulátorát, mint az elődje.
Jövőre már az A17 Bionic chip kerül az iPhone 15 Pro és iPhone 15 Ultra motorházteteje alá. Ez a chip már 3 nm-es technológiával készül. Az Economic Daily News jelentése szerint a TSMC 3 százalékkal szerette volna megemelni az A17 Bionic árait (ami a jelenlegi helyzetben végül is elfogadhatónak tűnik), viszont az Apple állítólag nem hajlandó magasabb árat fizetni. Nyerő helyzetben van, miután ő a TSMC legnagyobb megrendelője, egyes vélemények szerint a tajvani chipgyártó az Apple-nek köszönheti éves bevételének 25 százalékát.
Hogy mennyire kiváltságos helyzetben van az Apple, azt az is bizonyítja, hogy körülbelül egy évvel ezelőtt a TSMC ügyfeleinek, például az AMD-nek, az Nvidiának vagy a MediaTeknek a TSMC által bevezetett 20 százalékos áremeléssel kellett szembesülniük, miközben az Apple esetében csak 3 százalékkal emelték az árakat.
Arról egyelőre nincsenek információk, hogy a TSMC hogyan reagált arra, hogy az Apple nem hajlandó magasabb árat fizetni.