Megcsinálták a tűzálló fát
A Szingapúri Nanjang Technológiai Egyetem (NTU) kutatói elkészítettek egy érdekes bevonatot, amit, ha rávisznek a faanyagra, akkor bizonyos mértékben tűzállóvá válik tőle. A kutatók szerint az anyag nagy előnye, hogy nem krémszerű, teljesen átlátszó, mint a zselé. És ha ki is gyullad az a fa, amire felvitték, füst csak minimális mértékben keletkezik.
Az Interesting Engineering szerint sok épületben használnak olyan faanyagot, amit tűzgátló festékkel vontak be, hogy megakadályozzák a tragédiákat. Ez a megoldás azonban nem túl jó, mivel elvész tőle a fa természetessége, és esztétikailag sem olyan előnyös. A szingapúri megoldás ehhez képest sokkal visszafogottabb: bár látszik, ha rákenik a felületre,
a fa még mindig fának néz ki tőle.
A bevonat során keletkező réteg a számítások alapján mindössze 0,075 milliméter vastagságú, ami szabad szemmel szinte nem is látható. Ennek ellenére rendkívül hatékony: a benne lévő vegyület a gyantával kölcsönhatásba lépve valamilyen szinten megvédi az anyagot a tűz káros hatásaitól. Azért csak valamilyen szinten, mert a fa így is károsodik, de nem olyan mértékben, mintha semmi sem védené. Íme a témában kiadott hivatalos videó:
Mint látható, tűz esetén az anyag bevont része elszenesedik, de ez a rész könnyedén eltávolítható: le lehet kaparni, mintha csak rárakódott volna. Nagy különbség viszont, hogy a fafelület ezután ugyanúgy használható, mert a szerkezetében nem állt be olyan változás, ami visszafordíthatatlan károkat okozott volna.
A csapat most az igyekszik kitalálni, hogy a bevonatot miként lehetne boltban eladható termékké alakítani.