Megcsinálták a szűrőt, ami semlegesíti az ivóvízben lévő mérgező anyagok 99 százalékát
Egy 2022-ben közzétett tanulmány eredménye szerint borzalmas állapotban van a világ édesvízkészlete. Kiderült, „az Antarktisztól a Tibeti-fennsíkig” meghaladják az ártalmas anyagok azt a szintet, melyet az Egyesült Államok Környezetvédelmi ügynöksége határozott meg. Ebben a két, érintetlennek számító régióban is 14-szerese a perfluor-alkil anyagok (PFA-k, vagyis az ember által előállított mesterséges vegyi anyagok) szintje az ivóvízzel kapcsolatos amerikai ajánlásoknak.
A PFA-kat közérthetőbben „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel rendkívül lassan bomlanak le, semlegesítésük pedig meglehetősen bonyolult. Decemberben aztán jött a jó hír: egy olyan módszert sikerült kifejleszteni, amivel a PFA-k 95 százaléka semlegesíthető. Most pedig egy ennél is jobb eredményt értek el a kanadai Brit Kolumbiai Egyetem mérnökei.
A tudósok egy olyan szűrőt fejlesztettek ki, amelyek speciális anyagból állnak. Ez olyan molekulákból áll, amely először csapdába ejti a PFA-kat, majd a fény, valamint az elektromos áram által létrehozott kémiai reakció segítségével elpusztítja a mérgező molekulákat.
Madjid Mohseni, az eszközt kifejlesztő mérnöki csapat vezetője szerint a legjobb az egészben, hogy a folyamat végén a PFA egyszerűen lemosható a szűrőről, így az akár többször is felhasználható. Emellett pedig nem keletkezik potenciálisan veszélyes szilárd anyag a PFA-kból – összegez az IFLScience.
A szakember szerint a megoldásuknak leginkább azokon a területeken lehet nagy a haszna, ahol nem érhető el a drága feldolgozási technológia. A kutató szerint ilyen lehet például az, ha odahaza használjuk az eszközt saját szűrőként.
A technológiát a következő időszakban fogják élesben tesztelni, ami segít megmutatni azt is, hogy mennyire kell optimalizálni azt. Ha pedig beválik, akkor már gondolkodhatnak azon, hogy miként kezdjék meg a készülék gyártását.