Budapest
2025 január 10., péntek
image

Megbolygatja a gabonapiacot az orosz mozgósítás, és ez nekünk is rossz hír

Nem hagyta érintetlenül a gabonapiacot, hogy Vlagyimir Putyin szerdán elrendelte a részleges mozgósítást. A háborús eszkaláció meglökte az árakat, melyet egy brókerforrásunk szerda délután következőképp szemléltetett:

"Reggel óta úgy kötjük a búzát a törököknek, hogy ajánlat plusz 5 dollár a tegnapi árhoz képest. A vevő, aki eddig az utolsó 25 centért is habozas nélkül jatagánt rántott, most csak lakonikusan annyit mond: booked..."

A részleges mobilizálás a szállítmányozási díjakat is feljebb verheti, bár iparági források arról számoltak be, hogy az ágazat még "nem reagált teljeskörűen", egyelőre magát a hírt emésztgetik. A szemestermények ára egyébként már kedden felszökött, akkor még csak arra a hírre, hogy az oroszok által megszállt ukrán területeken népszavazást tartanak az Oroszországhoz való csatlakozásról.

Magára az ukrán exportra inkább serkentőleg hatott a mobilizáció, az Agricensusnak nyilatkozó egyik helyi kereskedő azt mondta, hogy a fejlemények hatására felpörgetik a szállításaikat. A háborús felek fekete-tengeri gabonahajó-korridorra szóló megállapodása november 20-ig él, és már az utóbbi hetekben kétségek merültek fel azt illetően, hogy Oroszország hajlandó lesz-e meghosszabbítani. Most még inkább úgy tűnik, hogy nem. Ennek ellenére egyes ukrán források azt mondták, hogy a szemestermény-export folytatódni fog, akkor is, ha az oroszok nem garantálják a biztonságát.

Igaz, arról nem beszéltek, hogy a folytatást a Fekete-tengeren képzelik-e el, de valószínűleg nem - a korridor bezárulta után feltehetőleg a korábban is használt, folyami és közúti-vasúti szállítással megoldott, Románián át vezető útvonal lesz a megoldás, ami azonban jóval alacsonyabb kapacitású, és logisztikailag is bonyolultabb művelet.

Ez Magyarország számára is rossz hír, hiszen az idei, nagyon gyér kukoricatermésünk miatt ebből az áruból most mi is importra szorulunk, és a beszállítónk pont Ukrajna lenne. Az ukránoknak pedig azért fájhat még az eddiginél is jobban a feje, mert az előrejelzések szerint idén sokkal több termést takaríthatnak be gabonából és olajos magvakból, mint amire korábban számítani mertek, és összesen 45 millió tonna áru jutna exportra – ha a háborús helyzet hagyná.