Megállapodtak EU-ban az orosz olajra kivetett árplafonról
Andrzej Sados, Lengyelország Európai Unió mellé rendelt állandó képviseletének vezetője közölte, hogy bár eredetileg Varsó alacsonyabb árat követelt, Lengyelország végül "elfogadta az Európai Unió által javasolt, a tengeri úton szállított orosz nyersolaj 60 dolláros hordónkénti felső árkorlátozását".
Az uniós nagykövetek pénteki tanácskozásán létrejött megállapodással az Európai Unió csatlakozik a Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Japánt, az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat és Kanadát tömörítő G7 csoport által szorgalmazott javaslathoz. Az olajársapkáról először a G7 nyári csúcstalálkozóján esett szó: az eredeti elképzelés szerint Oroszország bevételeit így lehetne visszavetni. Az alapötlet, hogy megtiltják a szállító, biztosító és viszontbiztosító vállalatoknak a szolgáltatás nyújtását olyan szállítmányok esetében, ahol az ár a megszabott korlátnál magasabb.
Az árszintet kéthavonta felül fogják vizsgálni, az intézkedést pedig már ezen a hétvégén hivatalossá tehetik.
Uniós diplomaták tájékoztatása szerint az EU és a G7 csoport hivatalos bejelentése vasárnapra várható, mielőtt december 5-én életbe lép az orosz olajimport túlnyomó többségére vonatkozó EU-embargó.
A nagykövetek abban is megállapodtak, hogy a hétvégén újabb tárgyalási fordulót indítanak az Oroszországgal szembeni további uniós szankciók meghozataláról azzal a céllal, hogy új korlátozásokat vezessenek be az orosz gazdaságra és a kulcsfontosságú orosz tisztségviselőkre vonatkozóan.
Ursula von der Leyen Twitter-üzenetben közölte, hogy az olajárplafonról szóló uniós megállapodás jelentősen csökkenteni fogja Oroszország bevételeit. Elmondta, hogy az ársapka célja az is, hogy megtámogassa az uniós szankciókat, segítsen stabilizálni a globális energiaárakat és energiapiacokat, valamint segítse a feltörekvő országokat azáltal, hogy lehetővé teszi az európai kereskedőknek és szállítóknak az orosz nyersolaj biztosítását a felső határ alatti, korlátozott áron.