-2° Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Megalkották a képletet, amivel kiszámítható, mennyi idő után lesz hisztis a gyerek az autóban

Ha valaki kisgyerekekkel indul hosszú útra autóval, akkor be kell kalkulálnia, hogy előbb-utóbb a gyerekek elunják magukat. Hogy ez mennyire teszi őket nyűgössé, az sok mindentől függhet, a kérdés inkább csak az, hogy ez mikor következik be. A választ mostantól könnyű lesz megadni, egy brit statisztikus ugyanis kitalált rá egy képletet.

A Sky News azt írja, James Hind, a Nottingham Trent Egyetem kutatója szerint megjósolható egy átlagos gyerek türelemvesztése az autóban. Ehhez pedig nem kell mást használni, mint a

T = 70 + 0,5E + 15F - 10S

képletet.

A T itt az indulástól számított időt jelenti (feltéve, hogy épp az indulás előtt ültetik be a kocsiba), és a szakember számításai alapján az jött ki, hogy egy átlagos gyerek számára az elviselhető utazási idő 70 perc.

Az unalom elérkezésének ideje csökkenthető minden egyes perccel, amikor a gyereket szórakoztatják (E), vagy amit evéssel tölt el (F). A testvérek (S) azonban 10 perccel növelhetik a hiszti hamarabbi bekövetkeztének valószínűségét.

Hind a képletet nem egyedül dolgozta ki, a formulához pedig 2000 szülő tapasztalatait vizsgálta meg társaival. Kiderült az is, egy átlagos gyerek

32 perc után kérdezi meg először, hogy „Ott vagyunk már?”, és ez nagyjából négyszer fordul elő egy út során.

A megkérdezett szülők 68 százaléka egyébként úgy gondolja, hogy az unalomtól borul ki a gyerek, 62 százalékuk a túl hosszú útra tippel, míg 57 százalékuk arra, hogy a gyerek éhes.

Hind szerint ha két gyerekkel indul valaki útnak, akik az út közben nem kapnak enni, akkor 40 perc a tűréshatáruk, mielőtt kiborulnának. Szerinte a szórakoztatás kulcsfontosságú, de még az is hatástalan, ha túl hosszú az út.