Budapest
2025 január 11., szombat
image

Meg sem épült, máris túladna zebegényi szállodáján Száraz István, aki több száz millió állami támogatást kapott a beruházásra

A Magyar Turisztikai Ügynökség a Kisfaludy hotel- és panziófejlesztési program keretén belül még a nyáron 300 millió forint állami támogatást nyújtott a Száraz István érdekeltségébe tartozó Dunakanyar Turisztikai Kft.-nek egy 25 szobás, négycsillagos panzió létesítésére Zebegényben. Emlékeztetőül: ez az a program, amelynek keretében az elmúlt időszakban leginkább a NER-bizalmasok kaptak támogatást; a „Guller Zoltán vezette, Rogán Antal felügyelte, Orbán Ráhel tanácsaira is nyitott” Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a Kisfaludy-programon keresztül például a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó hotelláncot „segítette”, de a legnagyobb nyertes pályázók közé tartozik Hernádi Zsolt, Garancsi István és Csányi Sándor is.

Száraz István – aki több szálon kötődik Matolcsy Ádám üzleti és baráti köréhez, a Magyar Nemzeti Bank alapítványai által támogatott vs.hu alapítója volt, de egy időben az Origót is tulajdonolta – azt nyilatkozta a nyáron a Magyar Narancsnak, hogy 2017-ben kezdték meg a zebegényi szálló tervezését, illetve a kapcsolódó területek megvásárlását. Az építési engedélyt rá két évre kapták meg, ám 2022 júniusában még mindig csak „előkészítési fázisban” volt a projekt. A Magyar Narancs szúrta ki, hogy a tervezett hotelt a Millenniumi Dohány Pavilon közvetlen közelében valósították volna meg, ez az a pavilon, amit egy, a Rétvári Bence belügyi államtitkárhoz köthető alapítvány újít fel mintegy 2,7 milliárd forint állami támogatásból. Száraz akkor a lapnak tagadta, hogy a pavilonhoz bármilyen módon köze lenne a tervezett szállodának.

Most azonban már az sem biztos, hogy az államilag megelőlegezett szálloda egyáltalán megvalósul. A Magyar Narancs szúrta ki, hogy a telekterületet eladásra kínálták az ingatlan.com-on 420 millió forintért, de a hirdetés később lekerült az oldalról. Száraz a lapnak megerősítette, hogy valóban túl akar tenni az ingatlanon, a hirdetést csak „technikai okokból” vették le, az árról is egyeztetni kell még.

A vállalkozó az ingatlan értékesítését a gazdasági helyzettel indokolta. Azt mondta, hogy amíg korábban 700–800 milliós kivitelezési árról kaptak ajánlatot, addig ez mostanra felszaladt 2,2–2,4 milliárdra, és nem tudni, hogy pár év múlva mennyi vendég lenne, és a szobaárak kitermelnék-e a beruházás költségét. Hozzátette: az állami támogatásból eddig csak egy 50 milliós előleget hívtak le a projekt előkészítésére, amit el fognak számolni.

Állítása szerint az elmúlt fél évben próbáltak olyan befektetőt találni, aki átvenné tőlük a projektet, de nem jártak sikerrel, ettől függetlenül a terveket meg lehet vásárolni tőlük, ha valaki erre vállalkozna.