Matolcsy: Az ársapkák inflációs többletet okoznak
Matolcsy György megsemmisítő kritikáját adta az Orbán-kormánynak – írta a Gazdasági Bizottság üléséről Tordai Bence országgyűlési képviselő, a Párbeszéd társelnöke. A jobbikos Z. Kárpát Dániel még ennél is tovább ment, amikor az Orbán-kormány őszödi beszédének nevezte a jegybankelnök felszólalását. Matolcsy az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának ülésén szólalt fel, és az rtl.hu szerint is szokatlan őszinteséggel bírálta a kormány gazdaságpolitikáját. „Szembe kell néznünk azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van” – mondta az MNB elnöke.
Az ellenzéki képviselők ennél bővebben is beszámoltak a Matocsy által elmondottakról. Tordai és Z. Kárpát szerint a jegybankelnök arról beszélt, hogy
pénzügyi szempontból Magyarország a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa,
és azt jósolta, hogy jövőre az infláció 15–18 százalék lesz, ráadásul ez nem szankciós, vagy háborús infláció, hiszen még 2021 nyarán indult növekedésnek az energiaárak miatt.
„Bajban vagyunk, sok szempontból saját döntéseink miatt vagyunk bajban” – idézi Tordai a jegybankelnököt.
Ezt követően Matolcsy az ársapkákat és a kormány válságkezelési stratégiáját bírálta, állítása szerint az előbbieket azonnal ki kell vezetni, hiszen 3–4 százalékos inflációs többletet okoznak.
Ez utóbbi azért is érdekes, mert ezt a kormánypárt gazdasági korifeusai közül még senki nem mondta ki, sőt jellemzően épp arról beszélnek, a többi termék árára nem hat az ársapka.
A jegybankelnök azt is megjegyezte, hogy „Magyarország az egyetlen ország, amely több benzint és gázolajat fogyaszt, mint az energiaválság előtt”. „2010 után nem hoztuk meg a jó döntéseket, 2021 után rossz döntéseket hozott a kormány” – idézte Tordai Bence Matolcsy Györgyöt.
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy Matolcsy György nem most világosodott meg és bújt ki belőle a kormány gazdaságpolitikájának elszánt kritikusa. A jegybankelnök valójában már 2021 nyara óta többször is bírálta a gazdaságpolitikát, előbb arról beszélt, hogy a kormány által választott irányvonal megugró inflációhoz és az ország elleni pénzügyi támadásokhoz vezet, később a kormányzat válságkezelésére sem adott jobbat egy közepesnél, majd egyenesen azt állította, hogy hiba volt a gazdaságpolitikát a Pénzügyminisztériumra bízni, ami már nemcsak a kormánynak, hanem kifejezetten Orbán Viktornak szánt kritika volt.
Tavaly ősszel a jegybankelnök az állami beruházások egy részét is el akarta engedni, sőt a választások után már kifejezetten arra figyelmeztetett, hogy veszélyben van a gazdaság, ám ezek közül a kormány csak megkésve fogadott meg néhány elemet, a nagyját elengedte a füle mellett.