Másodfokon folytatódik az Elk*rtuk per
Tavaly szeptemberben kezdődött az Elk*rtukkal kapcsolatos személyiségjogi per, melyben a Medián közvélemény-kutató intézet igazgatója, Hann Endre kifogásolta azt, ahogy filmben és az ahhoz köthető reklám-kommunikációban bemutatták őt.
A filmben egy közvéleménykutató céget vezető Endre nevű karakter jelenik meg, aki meghamisított mérésekkel igyekszik befolyásolni a 2006-os eseményeket a Gyurcsány-kormány megbízására.
A film reklámkampányának része volt az is, hogy az Elk*rtuk színészeit párba állították valóéltbeli megfelelőikkel, itt Dobrev Klára és Karácsony Gergely mellett megjelent Hann Endre képe is.
Elsőfokon a bíróság megállapította, hogy Kálomistáék megsértették Hann jóhírnévhez fűződő jogát a reklámkampánnyal, emiatt a Megafilmnek sajnálkozását kell kifejeznie és 1,5 millió forint sérelmi díj valamint a perköltség kifizetésére is kötelezte a bíróság.
Ellenben a bíróság magát a filmet nem találták sérelmesnek elsőfokon, azzal indokolva, hogy az Elk*rtuk nem dokumentumfilm, hanem fikciós alkotás, így érvényesülhet a művészi szabadság.
Hann ezért fellebbezett, hogy megállapítsák, a film is megsértette a jóhírnevét, miután abban a színben tűntette fel, hogy résztvevője volt a 2006-os politikai döntéseknek: kétmillió forintos sérelemdíjat kér, illetve
azt is kérte a bíróságtól, ha folytatás készül a filmhez, akkor disclaimerben rögzítsék, hogy nem az ő valós cselekedetei vannak benne.
Hann szerint a film reklámkampánya pontos eligazítást adott arról, hogy az alkotók szerint ki a valós és a fikció figura a szereplők közül, a valós 2006-os eseményeknek viszont ő nem volt résztvevője.
A Megafilm az ítélet hatályon kívül helyezését kéri, eljárási szabálysértésre hivatkozva, mondván: az elsőfokú bíróság részt vett Hann keresetének módosításában és nem tájékoztatta Kálomistáékat arról, bizonyítani kell a film kommunikációja és a valóság kapcsolatát.
Véleményük szerint Hann közszereplői tűrési küszöbét hibásan állapította meg az első fok, és az ítélet sérti a művészet szabadságát. Továbbra is fenntartják, hogy a filmbeli Endre karaktere fikciós, olyannyira, hogy a felperes Hann Endre sem ismert benne magára.
Kálomistáék szerint Hann több ízben állította, hogy ebben az időszakban nagy összegű kormányzati megbízásokat kapott, ez ténybeli alapot szolgáltat, hogy közügyekben kritika tárgya legyen.
A Fővárosi Ítélőtábla a csütörtöki tárgyaláson megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a kereseti kérelmen túlnyúló ítéletet hozott, ezzel eljárási szabálysértést követett el. Az ügyben egyelőre nem született ítélet, a per május 4-én folytatódik a Fővárosi Ítélőtáblán.
A per korábbi tárgyalási napjairól itt írtunk bővebben:
(Nyitóképünkön Hann Endre és ügyvédje látható az elsőfokú ítélethirdetés előtt.)