Márquez lekörözte Cervantest a legtöbbször fordított spanyol nyelvű írók listáján
Egy friss kutatási eredmény szerint a Nobel-díjas kolumbiai író, Gabriel García Márquez került az élre azon spanyol nyelvű szerzők között, akiknek műveit leggyakrabban fordították le tíz nyelvre ebben a században. Ugyanakkor Miguel de Cervantes – akinek a világ Don Quijote kalandjait köszönheti – az elmúlt nyolc évtized leggyakrabban fordított spanyol nyelvű írója, számol be a Guardian.
A projektet a spanyol Cervantes Intézet indította, amely világszerte népszerűsíti a spanyol nyelvet és kultúrát; a cél az volt, hogy az adatgyűjtés után egy "fordítási világtérképet" hozzanak létre. Az intézet ehhez az Online Computer Library Center WorldCat nevű adatbázisát használta, ami 483 nyelven tartalmaz összesen 554 858 648 bibliográfiai találatot. A kutatás során arra voltak kíváncsiak, hogy felderítsék, mely spanyol nyelvű írók műveit fordították le a legtöbb alkalommal tíz meghatározott nyelvre: arabra, kínaira, angolra, franciára, németre, olaszra, japánra, portugálra, oroszra, svédre, franciára és németre.
A kinyert adatok alapján készült egy kereshető térkép az 1950 és napjaink közötti évtizedekről. A kezdődátum kiválasztásakor figyelemmel voltak arra a '60-as, '70-es évekre tehető időszakra, amikor a latin-amerikai írók, köztük García Márquez, Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes és Julio Cortázar világszerte ismertté váltak.
Raquel Caleya, a Cervantes Intézet kulturális vezetője elmondta: a térképet a jövőben bővíteni tervezik, hogy minél több nyelv szerepeljen rajta. Arról is beszélt, hogy az eredményeket egyrészt a nyilvánosság számára is elérhetővé, kereshetővé teszik, másrészt pedig a kutatókat is segíteni akarják a minél hatékonyabb munkában, az elemzésben és a vizualizálásban egyaránt. Mindemellett a projekt tisztelgés a fordítók előtt is.
A 2000 és 2021 közötti időszakot tekintve az első helyen García Márquezt találjuk, őt követi Isabel Allende, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, Cervantes, Carlos Ruiz Zafón, Arturo Pérez-Reverte, Luis Sepúlveda, Roberto Bolaño és Javier Marías – a térkép teljes időtávját tekintve azonban az eredmények más képet mutatnak. Az összesítésben Cervantes megelőzi a lista élén García Márquezt, aki mögött Allende, Borges, Vargas Llosa, Federico García Lorca, Pablo Neruda, Fuentes, Pérez-Reverte és Ruiz Zafón sorakoznak. Caleya azt is hozzátette, hogy a női szerzők összességében rendkívül alulreprezentáltak a térképen. Az első tíz női alkotó között találjuk Allendét, Sánchez Vegarát, Ávilai Szent Terézt, Laura Esquivelt, Alma Flor Adát, Anna Llimós Plomert, Almudena Grandest, Paloma Navarretét, Juana Inés de la Cruz nővért és Zoé Valdést.
A népszerűségi tendenciákat kiemelve az intézetvezető azt is említette, hogy jelentősen megdobta a spanyol szerzők iránti érdeklődést például Pedro Almodóvar Oscar-díja, amit a Beszélj hozzá című film forgatókönyvéért kapott, de az is, amikor Bill Clinton arról beszélt, hogy Gabriel García Márquez az egyik kedvenc írója.
A térképet a Cervantes Intézet a spanyol kormány közreműködésével és a Nemzeti Távoktatási Egyetem Digitális Humán Tudományok Laboratóriumával együttműködésben készült, szerdán mutatják be egy spanyol nyelvi kongresszuson.