Máris gyógyszerhiány lett Kínában a koronavírus-járvány miatt
Vészhelyzetben a kínaiak úgy segítenek magukon, ahogy lehet: furcsa magán-gyógyszerkereskedelem alakult ki a világhálón, hiszen sok fontos gyógyszert nem lehet kapni a kínai városokban a pánikfelvásárlás miatt. Az interneten mind több ajánlat jelenik meg, amely a felvásárolt többletgyógyszereket dobja a piacra – írja a francia közszolgálati RFI tudósítója Pekingből.
Az ajánlatok többsége üzleti jellegű, de van szolidáris jótékony felhívás is a közösségi oldalakon, ahol már videókat is lehet látni az irgalmas szamaritánusok buzgólkodásáról. Legtöbbször meghirdetik, hogy a város egy pontján parkol egy autó, amely gyógyszereket osztogat. Aki erről időben értesül, az odasiet, és hozzájuthat fontos pasztillákhoz vagy más gyógyszerekhez – teljesen ingyen.
TikTok-kereskedelem
Kínában Duojinnek nevezik a TikTokot, amely a magán-gyógyszerkereskedés legfőbb fóruma lett a koronavírus-járvány idején. Amióta december elején a kormányzat feloldotta a zéró tolerancia politikáját a Covid–19-cel szemben, azóta naponta egymillió ember fertőződik meg az egymilliárd négyszázmillió lakosú országban.
Peking rábízta a helyi hatóságokra a járvány kezelését, ezért van olyan nagyváros, ahol a Covid-fertőzöttek még munkába is mehetnek, ha nincsenek tüneteik. Ilyen például a 47 milliós megyei jogú város Csungking Dél-Kínában.
Igazán aggasztó azonban a helyzet vidéken, ahol kevés a gyógyszertár, és a készleteket villámgyorsan felvásárolják. Ez történt Kína legnépesebb tartományában Santungban is, ahol egy bizonyos Vang hozzálátott a probléma megoldásához. Elmondta az RFI tudósítójának, hogy egy streamingplatformot hozott létre a kínai TikTokon, és oda feltette a család fölösleges gyógyszerkészleteit. Pillanatok alatt elkeltek – ingyen.
Ezek után feleségét kérte meg Vang, hogy szerezzen újabb gyógyszerkészleteket, mert az asszony az egészségügyben dolgozik, és sok orvost ismer. Ezeket a készleteket is feltette a kínai TikTokra, ahol perceken belül vásárlókra találtak annál is inkább, mert Vang továbbra is az irgalmas szamaritánus szerepet játssza – ingyen adja a gyógyszereket. Sok más hasonló hirdetés van az interneten: kinek kell gyógyszer? Ingyen szállítunk! Vannak persze akik pénzért teszik ezt, mert a hiány kiváltja ezt a reakciót.
Mit csinál az állam? A pekingi vezetés is érzékelte a problémát és elrendelte: a gyógyszergyárak álljanak át a 24 órás termelésre, vagyis éjjel nappal dolgoznak, hogy legyen elég gyógyszer a polcokon. A baj az, hogy a Covid-járvány a gyógyszergyárak munkásait és a szállítási láncok dolgozóit is elérte, ezért egyelőre nem tudják kielégíteni a piaci igényeket. A másik probléma, hogy ebben az új internetes magánkereskedelemben nincs ellenőrzés, és ez kérdésessé teszi a gyógyszerek hatékonyságát. A harmadik gond a profit: a gyógyszergyárak szempontjából a legjobb üzlet az export. A kínai kormány azonban most betiltotta azoknak a gyógyszereknek a kivitelét, melyeket a koronavírus ellen használnak a világ legnépesebb országában – írja az RFI francia közszolgálati portál.