Budapest
2025 január 16., csütörtök
image

Már videó is van a NASA-szonda és a nagy űrszikla, a Dimorphos csattanásáról

Azt követően, hogy a NASA hétfőn szándékosan egy aszteroidának ütközött a DART-program keretében indított űrszondával, hihetetlen (közeli) felvételek érkeztek vissza. A becsapódáskor azonban a képernyő elsötétült, így azt már nem láthattuk, hogy az eszköz pontosan milyen hatással volt az objektumra.

Ezt igyekszik megmutatni az ATLAS-rendszer által bemutatott felvétel, ami rögzítette a messzi űrben történt becsapódást. Az ATLAS (teljes nevén Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) a NASA és a Hawaii Egyetem által közösen működtetett földi teleszkópok rendszere.

Az ATLAS igen fontos szereppel bír: a hálózat célja, hogy minden éjjel többször végigpásztázza az eget, és felderítse a Földre fenyegetést jelentő űrsziklákat.

A hawaii teleszkópok a bolygóra amúgy veszélyt nem jelentő Didymosra és a Dimorphosra fókuszáltak a hétfői ütközés során. A szonda több mint 22 ezer kilométer/órás sebességgel haladt, amikor az utóbbi, kisebbik objektumnak ütközött. A Dimorphos a Didymos körül kering, méretét tekintve pedig akkora, mint a római Colosseum:

A becsapódásról készült felvételen látható, ahogy a szonda megsemmisül, és ennek következtében egy nagyobb fénycsóva keletkezik.

Ahogy a CNet is rámutatott: a DART-küldetés egy fontos bolygóvédelmi teszt volt annak kiderítésére, hogy képesek vagyunk-e megváltoztatni egy űrszikla pályáját. A hétfői események láttán ez már nem kérdés.