Már többet tud Márki-Zayék külföldi pénzeiről a nemzetbiztonsági bizottság, de nem beszélhet róla
"A baloldali pártok külföldi kampánytámogatásának áttekintése” – ez a téma szerepelt 3. napirendi pontként az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának október 27-i ülésén, ám az ülés egésze zártan, a nyilvánosság kizárásával folyt, tehát elvileg az ott elhangzottakról az azon résztvevők sem beszélhetnek. Sas Zoltán, a bizottság ellenzéki, jobbikos elnöke is csak annyit mondott a hvg.hu-nak:
a bizottságot a szolgálatok által közölt információk alapján Papp Károly, a Miniszterelnöki Kabinetiroda titkosszolgálatokat felügyelő államtitkára tájékoztatta, és ez a beszámoló rendszeres lesz, a következő ülésen is kapunk tájékoztatást, de részleteket a zárt ülés miatt nem mondhatok.
Azt azonban az elmúlt időszak ellentmondó hírei miatt a testület elnöke kérdésünkre egyértelművé tette: “a nemzetbiztonsági bizottság maga nem rendelt el semmilyen vizsgálatot az ügyben, csupán tájékoztatást kért és kap is”. Nem mindegy ugyanis az ügyben, hogy vizsgálatról vagy tájékoztatásról beszélünk, és az sem, hogy ki rendelt el mit. Az eddigi nyilatkozatok pedig ellentmondóak voltak:
Gulyás Gergely nem sértett államtitkot - állítja a MiniszterelnökségA Márki-Zay-féle milliárdos külföldi támogatás ügyében "a nemzetbiztonsági bizottságban még a baloldal is megszavazta a vizsgálatot" - állította a kormányinfón Gulyás Gergely. Ám mivel zárt ülés volt, az információközléssel felmerülhet a minősített adattal visszaélés. A Miniszterelnökség szerint Gulyás nem sértett államtitkot; az illetékes állami szerv még nem válaszolt a hvg.hu kérdésére.
A helyzet a jelek szerint az, hogy Gulyás és Kocsis a mostanában a Fidesz és a kormány kommunikációjában agyonhasznált “dollárbaloldal” kifejezésnek igyekeznek nagyobb jelentőséget adni azzal, hogy a bizottság által elrendelt titkosszolgálati vizsgálatról beszélnek. Ráadásul az egyhangú szavazás kiszivárogtatásával úgy állítják be az eseményeket, mintha a testület két ellenzéki tagja is úgy ítélné meg, hogy jogsértés történt, ahogy a legutóbbi kormányinfókon Gulyás Gergely is tényként közölte:
nyilvánvaló, hogy durva jogszabálysértés történt”.
Nyilvánvaló persze, hogy ahhoz, hogy a titkosszolgálatok az ügyben információkkal láthassák el, tájékoztathassák a nemzetbiztonsági bizottságot, szavazni kellett a testületnek erről – ezt, a rendszeres tájékoztatást előíró voksolást kommunikálja úgy a kormányoldal, hogy a testület “vizsgálatot” rendelt el. Az is egyértelmű, hogy a bizottság tájékoztatásához a szolgálat(ok)nak is információt kell gyűjteni, saját hatáskörben vizsgálódni – ennek része lehet a banki adatok bekérése.
Mindennek alapján jelen állás szerint korai bűncselekményről beszélni. Maga Márki-Zay Péter például többször elmondta, hogy szerinte nem történt jogsértés. A hvg.hu-nak korábban arról beszélt, hogy a törvény csak pártoknak tiltja a külföldi kampánytámogatás felhasználását, márpedig az általa vezetett Mindenki Magyarországa Mozgalom nem párt, azt pedig elvileg nem tiltja törvény, hogy egy civil szervezet külföldről kapjon pénzt. Van itt egy jogi kiskapu, ami elég nagy – sommázta.
A mi 42 ezer soros főkönyvünk kint van az interneten, abban benne van, hogy az összegyűjtött pénzekből származó nagy összegű utalások mind az AFD-től érkeztek. Nnyolc utalással pontosan 1,86 milliárd forint volt a végösszeg. A főkönyv mindegyik tétele mögött áfás számla és banki utalás van. Úgyhogy megkérdezhetik a bankokat is.