Már lekapcsolták a fűtést, a megszűnés szélén egy pécsi színház
A kiemelt színházak közé tartozó Pécsi Harmadik Színház nem tudja folytatni működését; jelen pillanatban úgy áll a helyzet, hogy 2023. január 14-én tudjuk megtartani utolsó, saját előadásunkat
– közölte honlapján az 1988-ban alapított Pécsi Harmadik Színház. „Az utóbbi hónapokban, rajtunk kívülálló okok miatt, rendkívül nehéz gazdasági helyzetbe sodródtunk. 2022. december 23-án
kikapcsolni kényszerültünk a fűtést. Magánszínházként a szolgáltatóktól nem vagyunk jogosultak kedvezményre,
így az energiaválság következtében megsokszorozódott rezsiköltségeink soha nem tapasztalt magasságokba szöktek. Erre az évadra kapott, működési célú állami támogatásunk csak töredéke ez irányú költségeinknek. Idén januárra minden anyagi tartalékunk elfogyott” – áll a közleményben.
Vincze János, a színház igazgatója minderről a Szabad Pécsnek adott interjújában elmondta: „Menet közben vagyunk egy produkcióval, amire nyertünk 10 millió forintnyi támogatást, ebből tudunk fizetni, ha ezt átutaltuk, akkor a számlánkon nulla forint marad.” Támogatásuk mértékéről Vincze azt mondta: bár korábban 40 millió forintos támogatást kaptak az államtól, 20 milliót pedig a pécsi önkormányzattól, idénre mindössze 30 millió forintot kaptak, ezzel kellett egész évre gazdálkodniuk. „Bérekre, épületfinanszírozásra semmit [nem kaptunk]. Havonta 5–6 milliót kell ilyen célokra költenünk, és akkor még semmi nem történt az épületben” – tette hozzá.
Ahogy a színház honlapján olvasható, az 1995 óta „hivatásos”, ma már kiemelt színházként működő intézménynek eddig 11 előadását válogatták be az országos színházi találkozók versenyprogramjaiba, amelyekkel 11 rangos díjat nyertek. A színház művészi arculatát főként a kortárs magyar drámák bemutatása alakította ki, Spiró Györgytől Örkény Istvánon át Háy Jánosig. A nyílt levélben mindehhez hozzáteszik: „Befogadószínházi tevékenységünk részeként pedig 18 határon túli társulat 48 produkciójának 243 előadásával a nemzeti identitás erősítésében eddig is fontos szerepet játszottunk. Nem akarjuk veszni hagyni mindazt az értéket, amit létrehoztunk.”
„Folyamatosan keressük a módját, miként tudnánk megteremteni színházunk további működésének feltételeit. Színházi utóvédharcunk zárótüzében kétségbeesetten várjuk – határon innen és túlról is – színházak és színházi társaságok, alkotók és befogadók, barátok és vetélytársak, művészetpártoló mecénások és tehetős gavallérok, cégek és önkormányzatok, továbbá bankok csapatainak segítségét” – írják, hozzátéve, számlaszámukon mindenki támogatását várják.
„Arra várunk, hogy az önkormányzat a közszolgáltatási szerződésünk alapján ad nekünk ötmillió forintot, azon túl, hogy térítésmentesen a rendelkezésünkre bocsátják az épületet. Az ötmilliót négy részletben szokták küldeni, most azt kértük, hogy egyösszegben, s minél hamarabb adják. Akkor a márciust is át tudnánk vészelni. Most arra készülünk, hogy tudjuk hónapról hónapra kihúzni valahogy. Lehet, hogy a saját pénzünket is bele kell tennünk. Júniusra várunk 30 milliót. Írtam levelet Fekete Péter államtitkár úrnak, Kásler Miklós miniszter úrnak. Az államtitkárságon talán van előmozdítónk. Reménykedek egy rendkívüli támogatásban és a későbbiekben megemelt összegű támogatásban” – mondta a Szabad Pécsnek az igazgató, aki magáról azt mondja, egyik politikai oldalon sem áll, és „szinte semmi” lobbiereje nincs a politikusoknál, a színház pedig sem a Magyar Színházi Társaságnak, sem Vidnyánszky Attila Magyar Teátrumi Társaságának nem tagja.