Már házkutatást is tartottak a lelőtt svájci farkas ügyében, levágták róla a jeladót
Egy Nyíregyházán élő vállalkozó és vadász, aki Borsod-Abaúj-Zemplénben is rendelkezett ingatlannal, lehetett az, aki lelőtte az M237 kódnéven emlegetett, Svájcból Magyarországra vándorolt farkast – közölte csütörtökön a Boon.hu. A lap szerint az illetőnél
házkutatást is tartottak, és több, természetkárosításra utaló bizonyítékot találtak.
A hvg.hu ezzel párhuzamosan több, egymástól független, az ügyre rálátó forrásból úgy értesült, hogy a farkasnak először a jeladója került elő, amit a Hernádban találtak meg, az Acnews.hu pedig egy név nélkül nyilatkozó környékbeli vadászt idézett, aki „úgy hallotta”, hogy egy amatőr vadász lehetett a tettes, aki azt hihette, hogy kóbor kutyára lő, és amikor rájött, hogy mit tett, levehette a kilőtt farkasról a jeladóját, és később úgy bukott le, hogy a tettével dicsekedett társai előtt.
Az ügyben korábban megkerestük a természetvédelemért felelős Agrárminisztériumot is, amely csütörtökön annyit közölt, hogy "a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében elpusztult farkas ügyében nyomozás van folyamatban. Az ügyben további információt nem áll módunkban megosztani."
A farkas Magyarországon is fokozottan védett fajnak számít, természetvédelmi értéke 250 ezer forint, elpusztítása pedig bűncselekmény, ami akár 3 év börtönnel sújtandó a btk. értelmében.
A fiatal farkassal – amelyről február óta tudható, hogy Magyarországon vándorol – a hírek szerint Hidasnémeti környékén végeztek. A rendőrség a hvg.hu-val korábban azt közölte, hogy az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat eljárást természetkárosítás miatt.
A fokozottan védett állat lelövésével kapcsolatban az Országos Magyar Vadászkamara is megnyilvánult, amely az MTI-hez juttatott el egy állásfoglalást, amiben jelezte, hogy az illetékes szervezetektől kértek tájékoztatást a történtekről, és arról is írtak, hogy
a hetvenezer magyar vadászt tömörítő köztestületként és érdekképviseletként, a leghatározottabban elítélik a természetkárosítás bármilyen formáját, függetlenül attól, hogy azt ki követi el.
„Amennyiben bizonyítást nyer, hogy az adott ügyben vadász volt a tettes, és fény derül a személyére, akkor a vadászkamara saját hatáskörben eljárva is megtesz minden szükséges intézkedést” – írták, és jelezték, az esetleges bírósági ítélettől függetlenül, „az abból fakadó teendőik mellett ez esetben is érvényre juttatnak minden lehetséges jogi és etikai szempontot”.