Manapság mindennél fontosabb a lelki immunrendszer erősítése
A legfrissebb lapszámban szakértő szerzőinkkel annak eredtünk a nyomába, miként tudjuk ezekben a nehéz időkben belső erőforrásainkat aktivizálni, fókuszunkat a kontrollálható dolgok felé fordítani, megerősíteni saját és családunk lelki immunrendszerét. Mindez nem olyan könnyű, mint amilyennek látszik, mert folyamatosan hárítunk. „A nyugati kultúrában folyamatos csillapításban vagyunk: el akarjuk kerülni a fájdalmat, a félelmet, a szorongást. De ettől csak még nehezebb lesz” – olvashatjuk Szondy Máté pszichológus cikkében.
A megoldás első lépése, hogy jelen legyünk a saját életünkben, hogy felismerjük az érzéseinket. „Vajon tényleg jól vagyok, mert már csak egyfajta nyugodt derűvel észlelem azokat a bennem csapkodó óriási hullámokat, amiket a Covid, a háború, a válság és a személyes életem kihívásai korbácsolnak? Vagy ez a rengeteg baj megtanított arra, hogy már ne is vegyek róluk tudomást, és hideg közönnyel élem a napjaimat?” – teszi fel a kérdést Márky Ádám. Az orvos, mindfulness-tréner segítséget nyújt, miként tudunk ezekben az időkben intenzíven jelen lenni a saját életünkben, ügyesebben kapcsolódni a gyerekeinkhez, jobban koncentrálni a munkánk során és igazán átadni magunkat az örömteli pillanatoknak.
A mostani időszak megterheli a párkapcsolatokat is, pedig azok egy válságoktól mentes világban természetes módon is megterhelődnek. Ide tartozik az is, hogy a stressz nem tesz jót a szexuális életnek. „Leegyszerűsíthetnénk ezt a témát azzal, hogy ha nehéz idők járnak, akkor több a feszültség, a szorongás, és ha nyugodtak, harmonikusak a körülmények, akkor minden rendben van a magánéletben, a szexben is. No, de emberek vagyunk, és a feszült helyzetekre is különbözőképpen reagálunk” – írja Bede Zsuzsanna szexuálpszichológus, és ad tippeket az összehangolódásra cikkében.
„Tangóharmonikához szoktam hasonlítani a párkapcsolatot. Van, hogy egyszerre távolodnak el a párok, hogy levegőhöz jussanak, és van, hogy az egyik oldal húz bele. Amíg nem szakad szét a harmonika, addig lehet segíteni, hogy a diszharmóniából harmónia szülessen” – olvashatjuk Balogh Klára párkapcsolati szakértő, pszichoterapeuta írásában a párkapcsolat természetes és extrém próbatételeiről.
Az utóbbi évtizedekben soha nem volt még ennyire fontos a pénzügyi tudatosság a családban. Gáspár Ádám pénzügyi szakértő ennek fejlesztéséhez ad jótanácsokat. Amikor az egész társadalom feszült a bizonytalanságtól, a kiszámíthatatlanságtól, akkor nem várhatjuk el a gyerekektől sem, hogy kiegyensúlyozottak legyenek. Hogyan ismerheti fel a szülő a szorongás jegyeit óvodás- és kisiskoláskorban, és mit tegyen? Erről szól Filep Orsolya gyermekpszichológus cikke.
Az összetartó közösségek, az emberi kapcsolódások csökkentik a kiszolgáltatottságérzést – állítja Kapitány-Fövény Máté pszichológus, egyetemi adjunktus a vele készült interjúban. Amelyben támpontokat ad ahhoz, hogy minél jobban megérthessük a körülöttünk zajló változásokat, és hogy mire készülhetünk a jövőben.
Akármilyen korszakot is élünk, jól lenni egy egész életen át tartó odafigyelést igényel – vallja Szűcs Levente. A Bohemian Betyars frontembere a zenészlét árnyoldalait, a depresszióját és megküzdést már kiírta magából Gubancos című lemezük dalaiban, most viszont olvasóinknak is elmeséli, hogyan volt képes úrrá lenni a nehézségein.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.