Magunknak pénzt, a Földnek időt spórolhatunk a háztartási eszközeink megújításával
Habár az otthonunkat fenntarthatóvá tenni hosszabb folyamat, mindannyiunk számára adott a lehetőség, hogy a tudatosabb életvitellel óvjuk a bolygónkat. Ezen pedig mi magunk is csak nyerhetünk, hiszen az fogyasztásunk csökkenése a számláinkon is megmutatkozhat. Íme, a legfontosabb otthoni energiatakarékossági tippek, amelyek egy része nem igényel befektetést!
Víztakarékosság a fürdőszobában
A piacon ma megtalálható bojlerek már jóval meleg- és energiatakarékosabbak, mint a régi kivitelezésű készülékek. Ezzel együtt ezek a gépek is rendszeres karbantartást igényelnek, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsák.
Megfelelő szervizelés mellett a régi gyártású bojlerek is ellátják a funkciójukat, ám a szakértők szerint érdemes legalább tíz évente készüléket cserélnünk. Ha pedig akár néhány fokkal is csökkentjük a hőmérsékletet a termosztáton, azzal már számottevő mértékű energiát spórolhatunk.
Köztudott, hogy zuhanyozni környezetvédelmi szempontból is előnyösebb, mint a fürdőkádat használni. Igazán akkor spórolunk a vízzel, ha a nagynyomású zuhanyfejet egy víztakarékos kisebbre cseréljük, és a zuhany idejét is legfeljebb 10 percre redukáljuk. Kéz- és fogmosás közben el is zárhatjuk a csapot, amikor éppen nincs szükségünk a vízre. Triviálisnak tűnhet, ám ha erre odafigyelünk, akár napi 20 liter vízzel is kevesebbet használunk el.
A mosógépet, mosogatógépet érdemes akkor bekapcsolnunk, ha már megteltek, így spórolhatunk a vízfogyasztáson. Emellett a hőfokra is megéri odafigyelni: a megfelelő készüléket használva, közepesen szennyezett pamut ruháknál ugyanolyan hatékony, ha 60 fok helyett 40 fokon mossuk őket. Energiát spórolhatunk azzal is, ha figyelünk arra, hogy a kevésbé szennyezett ruhákat rövid programon mossuk, a centrifugázás fokozatán viszont nem érdemes változtatnunk, hiszen amit egy alacsonyabb fokozattal megspórolnánk, azt (sőt, akár többet is) a ruhák szárításakor el is veszítenénk.
A legtöbb háztartás rengeteg vizet pazarol a WC lehúzásával is: a régi típusú vécék egy öblítés során akár 18-26 liter vizet is elhasználhatnak. Érdemesebb energiatakarékos alternatívába fektetni, a legújabb, víztakarékos WC-öblítőrendszerek telepítésével ugyanis évente akár 700 liter vizet is megtakaríthatunk.
Vannak kettős öblítésű WC-k is, amelyek lehetővé teszik az öblítés típusának kiválasztását is. Ezek jellemzően alig 4-6 liter vizet használnak egy alkalommal – tehát a fenti mennyiség töredékét.
Ökotudatosan a konyhában is
Mindannyiunknak vannak hétköznapi szokásai, amelyeket nem kell feláldoznunk a zöldebb életmódért: elég, ha nagyobb fokú tudatossággal járunk el a hétköznapokban. Sokan például a reggeli pirítóst is a sütőben készítik el, mondván, hogy a pirító készülék felesleges kiadás lenne.
A sütő felhevítése azonban energiaigényes, így ha csak két szelet kenyérről van szó, érdemesebb a pirítót használni. És ha már a sütőnél tartunk, bármi is kerüljön bele, fontos odafigyelnünk, hogy csukva tartsuk – ha ugyanis az ajtó résnyire is nyitva marad, az jelentős energiaveszteséghez vezethet.
A vízszűrő használata mellett visszaszorítható a palackozott vízfogyasztásunk is: a csap vagy a mosogató alatt használt szűrő segít csökkenteni az egy főre jutó műanyagfogyasztást, arról nem is beszélve, hogy a használata mellett a palackból kioldódó műanyaggal sem terheljük a szervezetünket.
A kávé szerelmeseinek a kapszulás gépek helyett érdemes a kotyogósnál maradni, mivel a kapszulák – le nem bomló hulladékként – nagy mértékben hozzájárulnak a globális szemétmennyiség növekedéséhez. A kotyogós készülékekhez ezzel szemben csak őrölt kávéra van szükség.
Ha naponta többször fogyasztunk kávét vagy teát, ügyeljünk arra, hogy elég egyszerre egy bögrényi vízzel feltöltenünk a forralót a kedvenc italunk elkészítéséhez. Sőt, akár ökoforralót is beszerezhetünk, amely kevesebb energiát fogyaszt, gyorsabban forralja a vizet és megjelenésében is modernebb, mint hagyományos társai.
A hűtő is a konyhánk kulcsfontosságú eleme, egyúttal nagy energiaigényű alapkészüléke. Hogy optimálisan működjön, tanácsos a naptól, tűzhelytől, fűtőtesttől távol elhelyeznünk. Akkor a leghatékonyabb, ha a belső hőmérsékletet + 7°C-ra állítjuk, míg a fagyasztóládában -18 °C elegendő a tároláshoz.
Mindennel összeköttetésben – így spórolhatunk az okosotthonnal
Télen elengedhetetlen a meleg, ahogyan a megfelelő világítás is a komfortérzetünkhöz tartozik. Hogyan válhatunk fenntarthatóbbá ezeken az fogyasztási szempontból is kritikus területeken?
Ha energiahatékony villanykörtékbe fektetünk, a világítás akár 80 százalékkal is kevesebb áramot is fogyaszthat. Ezzel ahhoz is hozzájárulunk, hogy otthonunk környezetkímélőbb működésre álljon át. A legkorszerűbb alternatívát a LED-lámpák jelentik, amelyek használata kisebb ökológiai terheléssel jár, egyúttal pénzt is spórol nekünk.
A meleg benntartása mellett az energiaigényeinket is csökkenti a megfelelő szigetelés, így például az ablakok dupla üvegezése, amelyet akár egész otthonunkban is érdemes alkalmazni. Mostanra pedig attraktív, esztétikus megoldásokkal is találkozhatunk.
Ami a fűtési rendszerek korszerűsítését illeti, a programozható termosztát segít, hogy kontroll alatt tartsuk az otthonunk fűtő- és hűtőberendezéseit, egyúttal a költségeket is optimalizálhatjuk vele.
Az okosrendszerek használata mellett pontosan szabályozható, melyik helyiségben hány fokos hőmérsékletet szeretnénk, így az energiát csak ott kell felhasználnunk, ahol ténylegesen szükségünk van rá. Ilyen módon nem gyarapítjuk feleslegesen a gázszámlát, ha nem tartózkodunk otthon, illetve ha egyes helyiségek kihasználatlanul maradnak.
Ma már azonban arra is van lehetőség, hogy akár minden WiFi-kompatibilis készülékünket egy közös hálózatra kapcsoljuk, amely folyamatosan ellenőrzi és optimalizálja a fogyasztást. Ez pedig az energiatakarékosság új dimenzióját nyitja meg a zöldülni és spórolni kívánó háztartások számára.