Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Macron és Von der Leyen Kínában tárgyal, de ez nem mindenkinek tetszik

Emmanuel Macron, francia elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Pekingben megkezdte a kínai vezetőkkel folytatott megbeszéléssorozatát, amely új irányt szabhat az EU és Kína jövőbeni kapcsolatainak – foglalta össze a Reuters. Macron és von der Leyen először Li Ko-csiang kínai miniszterelnökkel találkoztak, majd Hszi Csin-ping elnökkel tárgyalnak, mind közösen, mind külön-külön.

Európa és Kína között az elmúlt években megromlott a diplomáciai viszony, többek között a kínaiak által a Hszincsiang régióban elkövetett jogsértések, a megrekedt beruházási megállapodás, a Covid-19-cel kapcsolatos kínai átláthatósági problémák miatt, valamint azért, mert Peking vonakodik elítélni Oroszország ukrajnai invázióját.

Macron szerdán késő este, megérkezése után kijelentette, hogy Európának nem szabad visszafognia a Kínával való kereskedelmi és diplomáciai kapcsolatait, és el kell utasítania a Kína és a Nyugat közötti feszültség egyesek által „elkerülhetetlen spirálként” emlegetett folyamatát, törekedve, hogy Európa ne kövesse azt az irányt, melyet az USA. Noha Tajvan körüli feszültségek, a csúcstechnológiák lenyúlása és a szoros kínai-orosz kapcsolatok miatt Macron kijelentése minden bizonnyal nem nyer majd egyöntetű tetszést a nyugati szövetségesek körében.

Emmanuel Macron, francia elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Pekingben megkezdte a kínai vezetőkkel folytatott megbeszéléssorozatát © AFP

Von der Leyen, aki 2019-es hivatalba lépése óta először látogatott Kínába, azt mondta, hogy Európának „kockázatmentesítenie” kell kapcsolatait Pekinggel. Úgy tűnik azonban, hogy főként Macron látogatásával kapcsolatban óriásiak az elvárások a kínai vezetés körében: „Macron látogatásától konkrét eredményeket várnak a Kína és Franciaország közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködés előmozdításában, valamint a kölcsönös politikai bizalom növelésében” – írta vezércikkében a Global Times állami médium.

Macron és von der Leyen is azt mondta, hogy meg akarja győzni Kínát, hogy használja befolyását Oroszországgal szemben az ukrajnai béke megteremtése érdekében. Macron a háborút és a francia vállalatok kínai piacokra való bejutásának kérdését vetette fel a Hszivel folytatott megbeszélésén az Elysée-palota által kiadott összefoglaló szerint.

Egyes elemzők szerint a duó a „jó zsaru, rossz zsaru” szerepét töltheti be: a barátságos Macron a Kína-EU kapcsolatok visszaállítását szorgalmazza, Von der Leyen pedig a kapcsolatok kényesebb kérdéseit feszegeti.

Az 50 fős üzleti delegációval, köztük az Airbus, a luxusipari óriás LVMH és az atomenergiát gyártó EDF vezetőinek társaságában utazó Macron várhatóan konkrét üzleteket is bejelent. Bár a francia üzleti körök üdvözölték Macron közeledését Kínához, de a közvélemény szerint ez nem feltétlenül jó jelzés.