Listák, appok, akciók: így vásárolj okosan!
Az, hogy egy adott hónapban mire mennyit szeretnénk költeni, nagyban függ saját bevételeinktől, ugyanakkor attól is, hogy azt az adott összeget hogyan osztjuk be. Legyen szó akár rezsiköltségekről, élelmiszervásárlásról vagy más olyan, a hétköznapi életünkhöz szükséges dolgok beszerzéséről, amikkel időről időre számolni kell. És itt még szót sem ejtettünk azokról a kiadásokról, amik néha hirtelen jönnek, és akár jelentős többletköltéssel is járhatnak. Ezért érdemes tudatosabban figyelni azokat a tételeket, amelyekre minden hónapban költeni kell, ennek pedig egyik jelentős része az élelmiszer. A saját tapasztalataim alapján elmondhatom, hogy némi odafigyeléssel, felkészüléssel és egy-két tanács megfogadásával néhány vásárlás alatt olyan rutinra tehetünk szert, amely nemcsak a pénztárcánkat óvja meg a felesleges költéstől, de egészségünkre is jó hatással van, sőt, a fenntarthatóság ügyéhez is hozzátehetjük a magunkét.
Én magam, ha élelmiszerről van szó, már évek óta a Lidlben vásárolok. Az ár-érték arány mellett az egyre növekvő és színesedő termékpaletta az, ami miatt mindig visszatérek. Az utóbbi időszakban pedig már a vásárlói élményt fokozó fejlesztések is egyre meggyőzőbbek, így maradok. Mivel tényleg régóta járok már a német diszkontláncba, ezért sikerült jól kiismernem, így a saját bevásárlásaimhoz kapcsolódva szedtem össze az alábbi tippeket.
Alapszabály: ha megtervezed, akkor minden könnyebb
Az első és legfontosabb szabály: soha nem menjünk lista nélkül bevásárolni! Évekkel ezelőtt a bevásárlási stratégiám a következőképpen nézett ki: munka után, rendszerint fáradtan és éhesen beestem az albérletemhez legközelebb eső üzletbe, a munkaidő utáni csúcsidőben gyorsan lekapkodtam néhány haszontalan és egészségtelen dolgot a polcokról, majd mihamarabb kiiszkoltam az épületből. Otthon megettem azt, amit vettem, majd másnap reggel ismét azzal szembesültem, hogy üres a hűtő, és délután megint vásárolnom kell.
Erről a „módszerről” szerencsére azóta már leszoktam, ebben pedig több dolog is szerepet játszott. Elkezdtem otthon főzni, egyre fontosabbá vált az, hogy amit eszek, az egészséges és tápláló legyen, ugyanakkor azt is egyre inkább szem előtt tartottam, hogy ha lehet, akkor minél fenntarthatóbban vásároljak. Mindezeken túl a világ egészségügyi és gazdasági eseményei is hozzátették a magukét ahhoz, hogy kiképezzem magam abból, mit, hol és mennyiért éri meg megvenni.
Elkezdtem bevásárlólistát használni és hetente egyszer nagybevásárlást tartani. Mielőtt elkészítettem a listát, fejben összeszedtem, hogy az adott időszakban mit szeretnék enni, mennyi időm lesz főzni, hogyan kell ehhez a napjaimat beosztani. Tény, hogy ez valóban kicsit időigényes, de megéri. A bevásárlólista összeállításához pedig idővel kezembe vettem az évekkel ezelőtt még oly haszontalannak tűnő akciós újságokat is, és ez újabb dimenziókat nyitott meg, ugyanis aszerint kezdtem el vásárolni, ami éppen az akciós. Ez nemcsak a pénztárcámnak tett jót, de annak is, hogy sokkal változatosabban kezdtem el étkezni. Minden héten kipróbáltam valami újat, új ízeket, alapanyagokat ismertem meg. Az eredmény pedig a fizetés után kézbe kapott blokkon is jól látható volt: ha kicsit összeszedettebben állok hozzá ehhez a – heti rendszerességgel visszatérő – feladathoz, akkor jelentős összeget spórolhatok meg egy hónapban.
Ha már nálad van, használd: okos vásárlás okostelefonnal
A digitalizációs és technológiai forradalom szerencsére az élelmiszer-üzletláncokat is utolérte és a papíralapú újságok mellett megjelentek az online elérhető formátumok, a plasztik vásárlói kártyák helyét pedig átvették az appok. De mire is jók ezek? A közelmúltban egy kollégám is meglehetősen szkeptikus volt azzal kapcsolatban, amikor azt meséltem neki, hogy én már az applikáció nélkül el sem indulok vásárolni. De miért is szerettem meg és miért érzem különösen hasznosnak? Egyrészt azért, mert minden aktuális akció elérhető benne, így könnyen meg tudom tervezni a bevásárlást, szinte bárhol és bármikor, amikor épp időm van rá. A törzsvásárlói kártyám is elérhető ezen keresztül, így fizetéskor könnyedén le tudom olvasni a kasszánál. A hűségprogram, ami pedig az ilyen típusú kártyákhoz automatikusan jár, hétről hétre extra kedvezménykuponokhoz juttat, amelyek értékét a beolvasás után levonják a számla végösszegéből. A legújabb dolog, ami talán az elmúlt időszak egyik leghasznosabb fejlesztése volt, az az, hogy a Lidl applikációján belül saját bevásárlólistát is tudok készíteni, így végleg búcsút lehet inteni a papírfecniknek és a név nélküli jegyzethalmoknak a telefonunkon. Ha valaki tehát egyre több embert lát telefonnal a kézben vásárolni, akkor ez ezért lehet.
Néhány extra tipp, haladóknak
Mivel egy héten belül párhuzamosan több akció is futhat, ezért érdemes azt a napot kiszemelni a bevásárlásra, amikor ezek egy közös metszetet adnak ki, és adott napon a legtöbb megvásárolni kívánt, csökkentett árú termék elérhető. Ha valamiből mennyiségi akció van, és gyakran használom azt a terméket, esetleg egy drágább, minőségibb dologról van szó, akkor összességében jobban járok, ha többet vásárolok, így általában ezt is számításba veszem. Különösen, ha valamilyen hosszabb ideig eltartható élelmiszerről vagy alapanyagról van szó. A sajátmárkás termékekkel is érdemes minél hamarabb megismerkedni: a Lidlnél például hústermékek esetében ez a Pikok, tejtermékeknél a Pilos, a hazai termékekre specializálódott termékcsalád pedig a Hazánk Kincsei. Engem több pozitív csalódás is ért már az évek során, amikor egy-egy nagy világmárkát lecseréltem ilyen sajátmárkás termékre.
Az egyes termékcsoportokon (ld. pékáru, hús, tejtermékek, zöldség-gyümölcs stb.) belül hétről hétre jelentős lehet az árkülönbség, ezt is érdemes figyelembe venni. Ha egy kedvezőbb árú, de más típusú/fajtájú terméket vásárolok, mint szoktam, még a kísérletezésre is alkalmam nyílik. Évről évre egyre bátrabb vagyok a különböző alapanyagokkal, ha pedig valaminek épp szezonja van, ráadásul hazai termék is, akkor mindenképp azt teszem a kosaramba.
A fent leírtakat biztosan lehetne még tökéletesíteni és további tapasztalatokkal gyarapítani. Egy dolog azonban biztos: egy kicsit több odafigyelésnek rengeteg pozitív hozadéka van: hetente maximum negyed óra „felkészüléssel” időről időre jelentős összeget spórolok meg, emellett pedig változatosan, egészségesen, és nem utolsó sorban fenntartható módon étkezek.