10° Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Lézerfény és porszemszámlálás: nekiindultunk a lakásnak a Dyson és a Samsung legjobb porszívóival

A bal sarokban a Dyson V15 Detect Absolute, annak a Sir James Dysonnak a legújabb fejlesztésű vezeték nélküli porszívója, aki átszámítva mintegy 11 200 milliárd forintos vagyona révén jelenleg az Egyesült Királyság második leggazdagabb embere.

A jobb sarokban pedig a hatalmas dél-koreai vállalat, a Samsung vadonatúj wireless porszívója, az elektromos portartály-ürítő funkciós Bespoke Jet, mely többek közt akár felmosásra is használható.

Két versenyzőnk közös vonása az igen magas, 300 ezer forint körüli vételár, melyért cserébe joggal várhatunk el elsőosztályú minőséget. Jövünk a gyakorlati tapasztaltokkal!

Tesztalanyaink nagyon hasonló kialakítással rendelkeznek, de a picit nagyobb Dyson egy kicsit futurisztikusabb megjelenésű és extravagáns színvilága miatt jobban beleég a retinánkba. A Samsung ehhez képest egészen visszafogott a maga fekete/fehér egyszerűségével.

Az összeszerelés mindkét esetben gyerekjáték egyszerűségű. Helyére kell pattintani az akkumulátort, csatlakoztatni kell a csövet és a szívófejet, és a ravasz meghúzását követően máris kezdődhet a munka, jelen esetben a padló és/vagy a szőnyeg takarítása.

Mivel a hagyományos porszívóktól eltérően ezúttal nem a padlón gurul a lényegi rész, hanem a kezünk ügyében, relatíve magason és izomerővel megtartva teljesít szolgálatot, abszolút nem mindegy a tömeg. Lemértük, a Dyson központi egysége 2,05 kilogrammot, a Samsungé pedig 1,45 kilogrammot nyom a mérlegen, a gyakorlatban érzékelt különbség azonban ennél szerényebb.

A brit gyártó csöve szuperkönnyű, mindössze 25 dekás és a nagy szívófej sem mondható nehéznek a maga 80 dekagrammjával. A koreai versenyző esetében ugyanezen alkatrészek 40, illetve 90 dekásak. Mivel nincs összetekeredő és beakadó vezeték, a munkavégzés mindkét esetben rendkívül kényelmes.

Apróságnak tűnhet, mégis fontos, hogy a Dyson csak akkor működik, ha folyamatosan húzzuk a ravaszát, és ez pár perc után már nem annyira kényelmes. A Samsungot ezzel szemben elég a munka elején egy gombnyomással bekapcsolni, majd pedig a végén kikapcsolni.

A 660 W teljesítményű Dyson 240 AW szívóerővel rendelkezik, az 580 W-os Samsung pedig maximum 210 AW-re képes. Elvileg tehát jobban szív a Dyson, és a gyakorlat is azt mutatja, hogy a legtöbb esetben hatékonyabb munka végezhető vele.

Fogtunk egy középkategóriás robotporszívót és egymás után kétszer ráengedtük egy 10 négyzetméteres hosszú szálú szőnyegre, melyet azt megelőzően legutóbb 2 napja porszívóztunk ki. Az alábbi fotón bal oldalt látható a robot által, jobb oldalt pedig a közvetlenül utána a Dyson által begyűjtött por és porcica mennyiség:

Következő alkalommal egy 1800 W-os, néhány éves felsőkategóriás hagyományos porszívó után küldtük munkába a brit fejlesztésű gépet, melynek forgókefés feje ennyi mindent talált még a szőnyegben:

Ezután az adott szőnyeg egyik felét előbb Dysonnal, utána Samsunggal, másik felét pedig fordított sorrendben porszívóztuk ki, ezzel az eredménnyel:

Ezek természetesen nem laboratóriumi körülmények mellett elvégzett tűpontos tesztek, de némi támpontot adhatnak a készülékek hatékonyságát illetően.

Tanulság: ha egy szőnyeg tisztának tűnik, adott esetben még bőven sok oda nem való dolog lehet benne. Abban pedig csak bízni tudunk, hogy a hatékony új porszívók nem koptatják majd el idő előtt a szőnyegeket.

83-86 dBA arányban a Samsung kicsit hangosabb a riválisánál, azonban mélyebb hangja talán hajszálnyival kevésbé bántja a fület, mint a Dyson magasabb frekvenciája. Mindketten hangosabbak a kisebb teljesítményre képes robotporszívóknál, de egyrészt sokkal hatékonyabbak azoknál, másrészt még mindig jelentősen halkabbak a normál porszívóknál.

A Dyson 75 dekás aksija nemcsak méretre, kapacitásra is nagyobb a Samsung fél kilós telepénél, de a nagyobb teljesítmény miatt üzemidőben nem ekkora a Dyson előnye. Mindkét gyártó 60 perces maximális üzemidőt ígér, ez azonban csak a legkisebb szívóerő mellett hozható. A másik végletet a turbó fokozat jelenti, mely adott esetben akár 10 perc alatt is lemerítheti az aksit.

Tapasztalataink szerint a valós üzemidő valahol 20-30 perc magasságában mozog, ezt azonban jelentősen befolyásolja, hogy milyen felületen végzünk munkát. A Dyson remekül felismeri, ha szőnyegről padlóra térünk át, és azonnal jelentősen, akár tizedére visszatekeri a szívóerőt, ami viszont még így is elegendő marad.

Az éppen aktív üzemmódról és az esetlegesen elvégzendő karbantartási tevékenységekről a hátoldali kijelzők szolgálnak információval. Ugyanitt a Dyson azt is megjeleníti, hogy mekkora részecskékből milyen mennyiséget szippantott be.

Parasztvakításnak tűnhet ez a piezzoszenzor-alapú high-tech varázslat, és persze nem biztos, hogy a 106,5 millió porszem ténylegesen 106,5 millió a valóságban, mindenesetre a gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy mérvadó irányszámnak simán megfelel a megjelenített érték.

A Dyson normál padlóra szánt kisebb méretű szívófejének egyediségét az előre-lefelé vetített zöld lézerfény adja, mely nemcsak sötétben, hanem normál fényviszonyok mellett is olyan porszemeket, hajszálakat és egyéb szennyeződéseket tesz láthatóvá, melyek ott létéről amúgy halvány lila gőzünk sem lenne.

Egyszerű, de nagyszerű innováció, mely sokat segíthet a porszívózásban, és akár talán még a helyszínelők is hasznát tudnák venni.

Portartály frontján 0,5-0,77 liter arányban a Dyson nyer, melynek ürítése hagyományos módon, néhány kézmozdulattal történik. Itt jön be a képbe a Samsung aktív funkcióval felvértezett, 85 centiméter magas és 1400 W-os állványa, mely nem egyszerűen csak tölti a felülről belehelyezett porszívó akkumulátorát, hanem gombnyomásra kiszippantja annak portartály tartalmát. Utóbbi egy 2 literes porzsákba kerül, melyből alapáron hármat kapunk.

A későbbiekben értelemszerűen nem ússzuk meg a folyamatos porzsák vásárlást, cserébe viszont abszolút pormentes ürítési procedúrát kapunk, ami allergiások számára megfizethetetlen előnyt jelenthet.

A hozzánk érkezett Dyson mellé nem volt állvány csomagolva, azonban kicsit drágábban ez a készülék is kapható dokkolóval. Utóbbi, mintegy 50 ezer forintos extra azonban nem rendelkezik portartály ürítő funkcióval, egyszerűen csak tartja a porszívót és tölti a telepét. Illetve a dokkolós alapcsomagban egy extra akkumulátort is találunk.

Praktikus a Dyson falra felcsavarozható tartómegoldása, a Samsung esetében pedig a kiegészítők tárolására alkalmas hordozható kis tartó nevezhető frappáns ötletnek. A mikroszűrő mindkét esetben egyszerűen kimosható, utána viszont meg kell várni a száradást, 24 órát várnunk kell a következő porszívózással.

A koreai versenyző egyedi extrája a dupla forgópárnás, permetező funkciós felmosó szett, mely 80 ezer forintos termék cikkünk írásakor még nem volt elérhető a hazai boltokban. Mindkét modellhez alapáron jár egy kisebb méretű speciális forgókefe, mely az állatszőrök és a hosszú hajszálak elleni csatában jelenthet komoly fegyvertényt.

Nagyobb háztartások esetén érdemes lehet elgondolkozni egy tartalék akkumulátor beszerzésén, ami mindkét esetben 40 ezer forint körüli kiadást jelent. A töltés nem túl gyors folyamat, a Dyson esetében 4,5, a Samsung esetében pedig mintegy 3,5 órát vesz igénybe egy komplett procedúra.

A Dyson V15 Detect Absolute elsősorban hatékonysága, kiváló automatikus felszín érzékelője és praktikus lézerfénye révén szerezhet plusz pontokat, a Samsung Bespoke Jet pedig leginkább kicsit kisebb mérete, remek porzsák-ürítő megoldása, illetve felmosó opciója miatt válhat szimpatikussá.

A Dyson alapmodelljét 300 ezer forintos, az állványos és tartalék aksis kivitelt pedig 350 ezer forintos áron jegyzik. A Samsungból egyetlen verzió kapható, mely aktív állványos kivitel 290 ezer forintba kerül.

Dyson fronton említést érdemel a kisebb méretű és szerényebb teljesítményű V12 Slim, melyért 200-250 ezer forintot kérnek el, a korábbi csúcsmodellt, a még lézerfény és porszem számláló nélküli V11-et pedig 260-280 ezer forint ellenében állíthatjuk be a háztartásunkba.

A Samsung 240 ezer forintot kér a Jet 90 Complete modellért, mely kicsit kisebb szívóerővel bír és nem jár mellé állvány.