Leül a kormány a pedagógus szervezetekkel: “Annyi történt, hogy kicsit sokan mentek el a vasárnapi tüntetésre"
Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár végre leül a pedagógusok sztrájkbizottságát alkotó két szakszervezet, a PDSZ és a PSZ képviselőivel - derült ki az érdekképviseletek számára szerda délután, éppen a csütörtöki sztrájk és tiltakozó akciók előtt, amikor kézhez kapták a meghívót az államtitkárságtól, amely november 7-én 15 órára szól.
Az időpont és a helyszín csak a levél végén szerepel. Előtte az államtitkár megismétli, hogy a béremelés azért késik, mert még mindig nem született megegyezés a kormány és az Európai Bizottság között, márpedig “együttműködésükkel a hazai költségvetésből eleve tervezett béremelésnél még kedvezőbb lépésre kerülhet sor”. Szó esik még a korábban pedagógusoknak kiosztogatott 55 ezer laptopról és és a kétszer 10 százalékos ágazatai szakmai bérpótlékról is. Ezt a kormány következetesen béremelésnek nevezi, a szakszervezetek szerint azonban ez nem az.
Brüsszelezéssel, meg amerikai pénzek emlegetésével nem tudunk mit kezdeni, ezek nem válaszok a követeléseinkre, szakmai vitát szeretnénk folytatni”
– mondta a hvg.hu-nak Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke a levélre és a kormánymédiában a tiltakozásokkal kapcsolatban megjelent hírekre egyszerre reagálva.
Még akkor is 5-10 év a változás, ha holnap béremelést kapnak
Bár a szakszervezeti vezető szerint nem tudják pontosan mire számítsanak november 7-i tárgyalásokon, azt hozzátette, ők készülnek tematikával. Mindenképp megkérdezik majd,hogy állnak éppen a tárgyalások az EB és a kormány között. “Tegyük hozzá, hogy előfinanszírozásról van szó, vagyis ennek a pénznek mindenképp meg kell lennie a költségvetésben, főleg, hogy a GKI legutóbbi elemzése szerint a kormány tudna béremelést adni a tanároknak, ha akarna” - mondta Gosztonyi Gábor.
A PSZ alelnöke szerint ha az oktatási kormányzat egy a szakszervezetek szerint is vállalható bérrendezésről akar megállapodni, ezt szívesen aláírják. “Senkinek ne legyenek azonban kétségei afelől, hogy ez csak a követeléseink egy részét fedi le. Ha a többi pontra nem kapunk megfelelő reakciót, akkor a bérmegállapodás után is ugyanezen a szinten folytatjuk a tiltakozást a diákok és a tanárok munkaterheinek csökkentéséért, a tankönyvválasztás szabadságáért, a modern, korszerű alaptantervért” - vázolja a tárgyalás utáni események lehetséges menetét Gosztonyi Gábor.
Retorzió-stop
“A levél hangvétele alapján igazából nem számítok semmire, legfeljebb arra, hogy az is csak olaj lesz a tűzre, ha nem lesz semmi az asztalon” - mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvviője a hvg.hu-nak. Szerinte ha valaki ajánlattal keresi meg őket, az nem ilyen stílusban ír levelet. “Annyi történt, hogy kicsit sokan mentek el a vasárnapi tüntetésre, ezért ott fent úgy láthatják, hogy szükség van a gőzkieresztésre, de érdemi javaslatok nélkül ez csak tovább ronthat a helyzeten” - tette hozzá.
Nagy Erzsébet szerint érezhetően teljesen leállt a figyelmeztető és elbocsátó levelek kiküldése, de nem kell arra számítani, hogy később állnak bosszút az engedetlenkedőkön. “Ezek az intézkedések jogvesztő határidővel rendelkeznek, nem lehet majd jövő félévben elővenni valakit azért, mert az előző félévben többször engedetlenkedett” - mondta. A retorzió-stop szerinte a széleskörű társadalmi összefogásnak, a valódi tömegeket megmozgató tüntetéseknek és az országos sztrájkoknak köszönhető.
Téli álom
Nagy Erzsébet szerint egyre jobban “társadalmasodik” a pedagógusok tiltakozása és rákapcsolódnak más, szintén nehéz helyzetbe hozott rétegek és az őket képviselő szakszervezetek is. “Már messze nem csak a közoktatásról van szó” - tette hozzá.
Nem lehet azzal vádolni az oktatási kormányzatot, hogy elsiette volna a reakciót az ősz elején, de valójában már egy éve elkezdődött országos tiltakozásokra. Arról már a hvg.hu is írt korábban, hogy a hatalom számára most az időnyerés volt az elsődleges cél. A kölcseys tanárok kirúgása, majd a figyelmeztetőlevelek tömeges kiküldése mind erősen kontraproduktív intézkedésnek bizonyult és csak még nagyobbra duzzasztotta a korábban tiltakozók tömegét. Így értesüléseinket - melyek szerint a Klebersberg Központ egyelőre kimondatlanul, de egyelőre letiltotta a hasonló retorziókat - a gyakorlat látszik igazolni. Azt, hogy a decemberben téli álomra térő társadalmi mozgalmak felébrednek-e januárban, még sok minden befolyásolhatja az emeltrezsis tél átvészelésétől egészen a tanároknak tett engedményekig - vagy éppen azok hiányáig.
„Hátha egy kicsit a fejéhez kap Orbán" - videóriportunk az október 23-i eseményekrőlOrbán Zalaegerszegen elhallgatta az oktatás kérdését, Budapesten több tízezren szeretnék elérni, hogy ne merüljön feledésbe a téma. Videóriportunk az október 23-i eseményekről.