Letűnt amazonasi kultúra ősi városára bukkantak Ecuador esőerdejében
Évezredeken át buja növényzet takarta azt a hatalmas ősi várost, amelyet az Amazonas vidékén fedeztek fel régészek – írja a BBC.
A kelet-ecuadori Upano folyó völgyében, 300 négyzetkilométeren elterülő romok arról tanúskodnak, hogy az egykori település házait és tereit utak és csatornák hálózata kötötte össze.
„Ez a lelőhely ősibb, mint bármely más, általunk ismert amazóniai lelőhely. A civilizációnkról általában Európa-központú képet alkotunk, de ez a lelet azt mutatja, hogy meg kell változtatnunk a kultúráról és a civilizációról alkotott elképzelésünket” – mondta a kutatást vezető Stephen Rostain professzor, a francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont vizsgálati igazgatója.
„Ez megváltoztatja az amazóniai kultúrákról alkotott képünket. A legtöbb ember kis csoportokat képzel el, meztelenül, kunyhókban élve. Ez a felfedezés viszont azt mutatja, hogy az ősi emberek bonyolult városi társadalmakban éltek” – tette hozzá Antoine Dorison kutató.
A régészek szerint a város körülbelül 2500 évvel ezelőtt épült, és akár ezer évig is lakhatták. Nehéz pontosan megbecsülni, hogy hány ember élt ott egyszerre egy időben, de a tudósok szerint tízezren biztosan, de az is lehet, hogy százezren.
A régészek a terület felmérését részben levegőből, lézeres szenzorokkal végezték, amelyek segítségével a sűrű növényzet és fák alatt is azonosítani tudták a város maradványait. A kutatók először az 1970-es években találtak bizonyítékot a városra, de 25 évnyi kutatás után most először készült átfogó felmérés.
(Nyitóképünkön Ecuador térképén jelöltük az Upano folyót, amelynek völgyében megtalálták az ősi települést. Forrás: Google Maps)