Budapest
2024 november 20., szerda
image

Leminősítette a Standard & Poor's Magyarországot

Az eddigi BBB szintről egy fokozattal, BBB- kategóriába sorolta le a magyar államadósságot a Standard & Poor's első rendes idei felülvizsgálatakor. A hitelminősítőnél eddig a leminősítésre utaló negatív kilátása volt Magyarországnak - a kilátás most stabilra változott.

A Standard & Poor's hitelminősítő verdiktje egy héttel követi a Fitch Ratings döntését. Ott megmaradt Magyarország befektetésre ajánlott besorolása, de negatívra változtak a kilátások, többek között az energetikai kitettség és az uniós pénzek miatti viták okán.

A Portfolio a leminősítésről szóló tudósításában megjegyzi: utoljára 2012 novemberében volt arra példa, hogy a három nagy hitelminősítő valamelyike ront a magyar államadósság besorolásán.

A hitelminősítő indoklása szerint a tartósan magas infláció, az unióval fennálló, a devizafinanszírozást is nehezítő konfliktus indokolttá teszik a magyar hitelminősítés lesorolását.

A leminősítés ellenére az S&P közleménye szerint Magyarország átvészelheti a mostani nehéz gazdasági környezetet, és az energieallátás is stabil marad. Ugyanakkor az orosz kitettséget olyan kockázatnak tartják, ami további leminősítések kockázatát hordozza.

A hitelminősítő makrogazdaági előrejelzése nagyjából megfelel a Fitch Ratings múlt heti értékelésének, miszerint az év eleji visszaesés után az 2023 egészében lényegében egy pozitív nullás növekedésre van kilátás idén 0,3 százalékkal. A kormányzat ezzel szemben 1,5 százalékot vár. Ha megoldódnak a meglévő bajok, az uniós vita a finanszírozási kérdésekről és stabilizálódik az energiaellátás, a hitelminősítő szerint 2023-at követően 3 százalék környékére beállhat a növekedés. Az S&P szerint az is aggályos, hogy a hatalomban lévő kormány rendeleti alapon hoz döntéseket.

A Pénzügyminisztérium közleményében azt emelte ki, hogy továbbra is pozitívumnak kell tekinteni, a mostani változékony időszakaban is befektetésre ajánlott kategóriában tudnak maradni a magyar eszközök. A tárca indoklásában arról ír: "a döntést elsősorban a szankciós infláció, a kiszámíthatatlan nemzetközi gazdasági környezet és az uniós források Európai Bizottság általi, politikai okokból történő késleltetése indokolta".

Az elmúlt időszakban erősödni tudott a forint, többek között azért, mert látszik a megoldás az uniós források ügyében. Ebből egyelőre konkrét bevétel nem lesz az államnak, talán nyárig, viszont piacképes a magyar eszközosztály, a napokban volt egy 4,25 milliárd dolláros devizakötvény.