Budapest
2024 november 20., szerda
image

Lement nagyszülei pincéjébe, és talált egy 202 milliós számítógépet

Két régi számítógépet talált a nagyszülei pincéjében nemrég a Redditen csak c-wizz néven ismert felhasználó. Az Interesting Engineering beszámolója szerint az egyik egy LGP-30-as (Librascope General Purpose 30) volt, amelyet 1956-ban gyártottak először. Akkor 47 ezer dollárba került, ami ma nagyjából 512 866 dollár, vagyis nagyjából 202 millió forint.

A Time-Line Computer Archive szerint a számítógép egyike volt annak a 45-nek, amelyet Európában gyártottak. C-wizz több PDP-8/e számítógépet is talált, amelyeket 1970-ben adtak ki, és eredetileg 6500 dollárba kerültek.

Az LGP-30-at Stan Frankel, az ENIAC – az első, programozható digitális számítógép – egyik első programozója fejlesztette ki.

A gép minimális mennyiségű hardverrel rendelkezett, az utasításkészlete pedig 16 parancsból állt. A lelkét egy forgó mágneses dob adta, ami 4069, 31 bites szót tudott tárolni. Emellett volt benne 113 vákuumcső és 1450 dióda is. A működtetéséhez normál áram is elég volt, és nem kellett hűteni a szobát ahhoz, hogy dolgozni lehessen vele.

Az LGP-30-ast legendák övezik. Ilyen számítógépen dolgozott például Edward Norton Lorenz amerikai matematikus és meteorológus, a káoszelmélet egyik kidolgozója, és ő alkotta meg a pillangóhatás kifejezést is.

C-wizz talált egy iratgyűjtőt is, amelyből talán ki lehet hámozni, hogyab lehet az LGP-30-hoz írt kódot a PDP8\e-re átvinni. Most azt tervezi, hogy megkeres egy németországi múzeumot, ahol van egy működő LGP-30. A célja, hogy újra működésbe hozza az eszközt.