Budapest
2024 november 22., péntek
image

Lehetek katás, ha gyesen vagyok? Meddig kell megszüntetnem a katás bt.-met? Ha maradt még kérdése a katával kapcsolatban, megválaszoljuk

A kedden megjelent, kata-átalakításról szóló cikkünkben igyekeztünk válaszolni olyan kérdésekre, amelyek most, a kata átalakulása előtt néhány nappal foglalkoztatják olvasóinkat. Cikkünk végén arra buzdítottuk önöket, hogy ha maradt még olyan katás kérdésük, amelyre sem könyvelőjüktől, sem az internetről nem kaptak még választ, azt írják meg, és megpróbálunk utánajárni. Rengeteg levelet kaptunk, sok különleges helyzetet leíró, mégis minden katásnak tanulságos kérdéssel, ezekre ismét szakértőink segítségével válaszolunk.

Elöljáróban azonban azt javasolnánk mindenkinek, akik most a katáról váltanak, hogy forduljanak mielőbb könyvelőhöz, több olvasónk is elmondta ugyanis, hogy ő még nem konzultált könyvelővel. Szeptember elsejétől azonban – adóév közepén – átalakul az egyetlen olyan adózási forma, amihez nem kellett feltétlenül könyvelő, és szinte csak olyan adózási formákra lehet áttérni, amelyek megkövetelik a szakértelmet. Ezt persze nem lehetetlen egyedül elsajátítani, de mégis mindenkinek azt ajánlanánk: inkább bízza ezt szakemberekre.

A lapunknak küldött kérdésekből és a könyvelőkkel, adószakértőkkel folytatott beszélgetéseinkből egyébként tisztán látszik, mekkora kavarodást okoz, ha adóév közben nyúlnak az adójogszabályokhoz és forgatnak fel bejáratott formulákat fenekestül. A hvg.hu-nak megszólaló könyvelők közül többen arról beszéltek, hogy rengeteg felesleges munkaórát spórolhatott volna nekik azzal a kormány, ha kész formában adja ki a kata átalakítását, és nem módosítgat rajta utólag (hiába könnyítések ezek a módosítgatások valójában).

Lássuk olvasóink kérdéseit!

Ahogy arról korábban is írtunk, természetesen lehetséges egyéni vállalkozóvá válnia minden korábbi katásnak. A katás bt.-t ehhez meg kell szüntetni, a szakértők pedig azt ajánlják, hogy a végelszámolást minél hamarabb indítsák el a katás bt.-k beltagjai, mivel augusztus végéig várakozásaik szerint több százezer bt. beltagja fog úgy dönteni, hogy nem ebben a formában fogja tevékenységét folytatni, így hónap végén komoly fennakadásokra számítanak az elektronikus rendszerekben. A bt. végelszámolásának ideje alatt – a kormány egyik, a katatörvénybe való utólagos belenyúlása miatt – ki lehet már váltani az egyéni vállalkozói engedélyt (ez a gyakorlatban egy online regisztrációt jelent). Szeptember elsejétől azonban új világ kezdődik mindenkinek adójogi értelemben, aki korábban katás bt.-t csinált: ha egyéni vállalkozóként indul, akkor új adóalanynak fog számítani, új adószámmal. Itt fontos kiemelnünk, hogy

minden korábban még katás bt.-ként megkötött szerződést újra kell kötni, hiszen a szerződéseknek nincs jogfolytonossága.

Sajnos erre ebben a formában nincs lehetőség. Ha valóban meg akarják szüntetni katás betéti társaságukat, akkor érdemes augusztus 31-ig elindítani a végelszámolást, még a jelenlegi kata-szabályozás ideje alatt, ekkor ugyanis elég egy nyitómérleget leadni a végelszámolás elején. Ha viszont szeptember elsején, vagy azután indítanák el a cég végelszámolását, akkor azt már kizárólag a társasági adó hatálya alatt tudják megtenni – ami jelentős pluszköltségekkel jár.

Az általunk megkérdezett szakértő szerint a betéti társaságok bankszámláját egészen addig nem lehet megszüntetni, amíg a katás bt. végelszámolása tart. A végelszámolás időszakában érdemes rajta annyi pénzt tartani, amennyi a végelszámoláshoz kell (ez cégenként eltérő), azonban azt az összeget, ami tisztán, adózott profitként van rajta (elvileg csak ilyen pénz kerülhetett oda) külön költség befizetése, illetve adminisztrációs kötelezettség nélkül át lehet utalni saját, privát bankszámlára.

Igen, mivel a katás bt. nemcsak mint cég, hanem mint bérlő is megszűnik létezni a végelszámolás lezárultával. Vagyis ha a megszűnő katás betéti társaság tulajdonosai továbbra is abban az ingatlanban szeretnének dolgozni, mint amiben tették ezt korábban is, akkor arra új bérleti szerződést kell kötni – lehetőleg minél hamarabb.

Igen. Ha valaki gyesen van, az nem minősül főállásnak, vagyis lehet mellette katásként dolgozni. Az új katatörvény a körből a nyugdíjasokat és a katás foglalkozásukat főállásuk (legalább 36 órás alkalmazás) mellett gyakorlókat zárja ki teljesen a katások köréből.

Igen, az általunk megkérdezett szakértők szerint ennek nincs akadálya. Azonban vannak megkötések: mivel a jövőben az új törvény szerint nem lehet katázni főállás mellett, ezért a külföldi munkát sem lehet főállásban végezni. (Olvasónk itt konkrétan 12–20 órás, ausztriai munkaviszonyra kérdezett rá, azt természetesen lehet magyarországi kata és gyes mellett csinálni.)

Nem, az öregségi nyugdíjban részesülőknek sem a szochót, sem a tb-járulékot nem kell megfizetniük az átalányadózó egyéni vállalkozóként elért jövedelmük után sem. (És az szja-t is csak az adómentes rész felett.)

Nem. Egy kft. ügyvezetői posztja főállásnak számít, amellett pedig a katatörvény átalakítása miatt nem lehet katás formában más tevékenységet végezni, így ebben a helyzetben csupán egy megoldás lehetséges: az egyéni vállalkozóvá válás.

Sima betéti társaság esetében sok lehetőség nincs. A kisvállalkozói adót a szakértők abban az esetben ajánlják, ha magas az adott cégnél a bérköltség, a társasági adót pedig akkor, ha az osztalék magasabb. Egyszemélyes betéti társaság esetén egyértelműen a társasági adó a jobb választás, de ez minden cég esetében – az adott cég profilja, tevékenysége miatt – specifikus.

40 százalékosat. A matek itt egyszerű: a kereskedőkre és az őstermelőkre 90 százalék, az építőmunkát végzőkre, fodrászokra, és számos más szolgáltatást végzőkre 80 százalék, azonban mindenki másra a 40 százalékos költségátalány vonatkozik. (A költségátalányok rendszere egyébként ebben az évben egyszerűsödött, a nyugdíjasok esetében is ez a három kulcs alkalmazandó.) Az, hogy mely tevékenység mely költségátalányt vonzza, az Szja-törvény 53. § bekezdése tartalmazza.

Lehetséges, de az általunk megkérdezett szakértő szerint nem ajánlott adószámos magánszemélyként folytatnia, sokkal jobb az átalányadózás. Az adószámos magánszemélyként való adózás abban a helyzetben ajánlott, ha nincs rendszeres, hanem csak esetenkénti bevétele van, hiszen annak az adózási formával jóval kevesebb adminisztratív munka jár. Az átalányadózás ugyan sok papírmunkát hoz magával, de pénzügyileg jobban jár, főleg rendszeres bevétellel, ha ebben a formában folytatja tevékenységét.

Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, nem jelent problémát, ha nem érkezik meg a kifizetés egy augusztus 31-ig kiállított számlára szeptember elsejéig. A lényeg a számla, annak kell meglennie, a pénz pedig jószerivel bármikor érkezhet, hiszen a jelenlegi jogszabályi környezetben állították ki a számlát, a változások erre nem vonatkoznak. A katából viszont minden jelenlegi katás kiesik szeptember elsejével, az adóhivatal felé kell jeleznie minden jelenlegi katás adózónak, hogy milyen adózási formában szeretné folytatni tevékenységét. Így igen, azoknak is jelezniük kell, akik amúgy „maradnának” katások.

Nem, mivel – ahogy azt egy korábbi cikkünkben levezettük –, az ekho egy elég szűk területen alkalmazható adózási forma: sportolókra, sportvezetőkre, a könyv- és lapkiadásban dolgozókra, valamint az előadóművészetekhez köthető tevékenységre találták ki. Vagyis újságírók, fordítók, grafikusok fotósok, színészek, zenészek alkalmazhatták. Ez egy szűk kört jelent: a kormány szerint csupán 41 ezer főt. A kormány megtehetné, hogy bővíti az ekho körét, azonban erre eddig nem mutatott hajlandóságot.