Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Lehet csinálni olyan „tetoválást”, amely méri a pulzust

A Koreai Tudományos és Technológiai Intézet (Korea Advanced Institute of Science and Technology, KAIST) kutatói elkészítettek egy tetováláshoz hasonló mintát, ami valójában egy viselhető okoseszköz – de olyan, amihez nem tartozik sem kábel, sem más készülék, legalábbis olyan, amit az egyénnek magán kellene tartania.

A fejlesztést a viselhető okoseszközök alapvető problémája hívta életre: a kutatók szerint bár napjainkban sok ilyen készülék kapható, csak kevés olyan van köztük, amit az ember szívesen hord. Ennek legfőbb oka, hogy az eszközök többsége kényelmetlen, vagy plusz terhet jelent a telefon és a fülhallgató mellett.

Egy tetoválás viszont mindig ott van, nem foglal extra helyet, nem merül le, és adott esetben még jól is nézhet ki.

A KAIST azt állítja, hogy az elkészült mű biztonságos anyagokból van – szén nanocsöveket vegyítettek folyékony fémmel –, és ha nincs rá szükség, akkor egyszerűen le lehet mosni. (Ilyen értelemben nem is tetoválással van dolgunk, de az most mindegy is.) A kutatók szerint a minta sem kell, hogy egységes legyen, mert nem az határozza meg az eszköz képességét.

Ami az egyéb paramétereket illeti: bár a bejelentésben kissé sejtelmesen fogalmaznak az Übergizmo szerint, a kutatók állítják, a festékkel nyomon követhető a pulzus, és mivel fém található benne, fizioterápiás hatás is elérhető vele. A fejlesztés amúgy nem számít túl újnak: világszerte több csapat dolgozik hasonló koncepciókon, köztük Izraelben és az Egyesült Államokban is.