Budapest
2025 január 11., szombat
image

Legális kibertámadásokat javasolnak a tévéműsorokat lopó és terjesztő „vállalkozások” ellen

Érdekes közlemény landolt a Media1.hu szerkesztőségénél: mint írják, a Magyar Kommunikációs Szövetség (MKSZ) azt javasolja, hogy „legális DDoS-támadásokkal” próbálják meg ellehetetleníteni azokat a „vállalkozásokat”, amik a gyors internetes hozzáférés lehetőségeivel visszaélve, legális lineáris digitális műsorterjesztési szolgáltatást (illetve VOD tartalmakat) internetre konvertálnak és azt OTT/IPTV formában egy bizonyos összegért eladják.

Ahogy a portál rámutat: az anyagi haszonszerzés érdekében történő jogosulatlan műsorjel vételezés (vagyis: jellopás, illegális műsorterjesztés) elkövetőjét alapesetben a Btk. 385.§ szerinti szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jog megsértése vétség miatt két évig, a 386.§ szerinti védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszásának vétsége miatt szintén két évig terjedő börtönbüntetéssel lehet sújtani.

A témában kiadott közlemény alapján az MKSZ úgy látja, hogy a jelenlegi szabályozási környezet nem elég hatékony, mivel az észlelést követő műszaki beazonosítás a károsult jogtulajdonosok számára megfelelő szakember híján nem vagy nagyon nehezen lehetséges – de még a szakemberek számára is legtöbbször időigényes folyamat.

A Magyar Kommunikációs Szövetség ezek ellen javasolná a „legális DDoS-támadás” bevezetését. Mindez szerintük

lerontaná az illegális terjesztő szolgáltatásának minőségét, tönkretenné a nézői élményt, mert az illegális tartalmak nem, vagy csak szakadozva, vagy egyáltalán nem lennének elérhetőek az illegális szolgáltatásra előfizetők számára”.

A közlemény szerint egy ilyen akció többszöri megismétlésével előbb-utóbb elérhető lenne, hogy „egyrészt az illegális tevékenységet végző személy fogyasztói a gyakori rossz minőség miatt felhagyjanak az előfizetéssel, és így az elkövető ne jusson bevételhez, másrészt, amennyiben a szolgáltatást nem saját szerverről, hanem bérelt szerverről nyújtja, a szolgáltatáshoz műszaki hátteret biztosító szerver tulajdonosa is nemkívánatosnak tartsa és megszüntesse az ilyen bérlővel a szerződését”.

Az érdekképviselet arra kéri a legtöbb hazai televízió csatorna jogtulajdonosait képviselő Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesületét (MEME) illetve tagjait, hogy kezdjenek szakmai egyeztetést a témában.