Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Leállhat az orosházi síküveggyár

A gyárvezetés szerint nincs aggodalomra ok, a FLOAT üvegkemencét a keresleti viszonyok miatt nem indítják újra a tervezett időben. A Guardian mindezt az oroscafe.hu kérdésére válaszolta, a szerkesztőség azért kereste meg az üzemet, mert a városban ismert, hogy sok munkavállalót elbocsátottak.

Az elbocsátások híre a hvg.hu-hoz is eljutott már hetekkel ezelőtt, de a Guardian a mi megkeresésünkre nem válaszolt. Szerdán ülésezett az orosházi közgyűlés, ezen a város korábbi polgármestere, Fetser János, aki most képviselő a testületben, interpellált is az ügyben, de érdemi válaszokat ő sem kapott a polgármestertől, akitől annyit szeretett volna megtudni, hogy próbál-e akár a gyárnak, akár az elbocsátott dolgozóknak segíteni.

A helyi hírportálnak adott válaszában az üveggyár azt közölte, hogy folyamatos a gyártás a bevonó- és laminálósorokon, a vevőket kiszolgálják, de a gyár kemencéje a tervezettnél később indulhat újra. „Az átmeneti lehűlési időszak végleges hossza még nem meghatározott, valószínűleg 2023 végéig tart. Az újraindítást akkor tervezzük, amikor a keresleti viszonyok és az energiaárak lehetővé teszik azt számunkra. A leállás időszaka alatt folyamatosan nyomon követjük az összes releváns piaci fejleményt, és amint arra lehetőség adódik, közöljük az újraindulás tervezett dátumát” – tájékoztatta az OrosCafét a Guardian Glass. Az elbocsátásokról alig ejtenek szót, csak annyit írtak, hogy a beígért felülvizsgálatot elvégezték, jelenlegi munkavállalói létszámuk 120 fő. A tavaly leadott 2021-es üzleti évről szóló beszámolójukban 284 munkavállaló szerepel.

A luxemburgi székhelyű Guardian Europe orosházi leányvállalata három évtizede van jelen Magyarországon, a rendszerváltáskor vásárolta meg az orosházi síküveggyárat. Az egyébként öt kontinensen is üveggyártással foglalkozó amerikai hátterű cégcsoporthoz kapcsolódó Guardian Orosháza Kft. üzemében 2019-ben Szijjártó Péter is ott volt a gyár új gyártósorának átadásán, a cég 2016-ban fogott egy modernizációs fejlesztésbe, a gyártósor ennek egyik eleme volt. Évek óta 25–35 milliárd forint árbevétel mellett 2,5–3,5 milliárd nyereséget ért el, bár 2021-ben már csak félmilliárd volt az adózott eredmény. Ez utóbbi feltehetően a 2020–21-es évben lezajlott fejlesztésekkel magyarázható, ekkor felújították a síküveget gyártó kemencét.