Kutatók szerint ha nem eszünk elég teljes kiőrlésű szénhidrátot, jó esélyünk van a 2-es típusú cukorbetegségre
Az amerikai Tufts Egyetemhez tartozó, táplálkozástudománnyal foglalkozó Friedman School munkatársai 184 ország élelmiszerfogyasztására vonatkozó kutatásait vizsgálták át, és megállapították, hogy három olyan étkezési faktor van, amelyek a legnagyobb részben járulnak hozzá a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához. Ha nem eszünk elég teljes kiőrlésű szénhidrátot; ha túl sok finomított (fehér) rizst fogyasztunk; és ha túl sok feldolgozott húst (hot dogot, a sonkát, a szalonnát, a kolbászt és felvágottat) eszünk, akkor növeljük a leginkább a népbetegségként számontartott szénhidrát-anyagcserezavar kockázatát.
A kutatók szerint kevésbé számottevő ebből a szempontból az, ha sok gyümölcslevet vagy olajosmagvat fogyasztunk.
Dariush Mozaffarian táplálkozástudományi professzor a Sky Newsnak leszögezte, hogy a „szegényes minőségű szénhidrátok" tehetők felelőssé a 2-es típusú diabéteszért. A Nature Medicine-ben megjelent, a kutatás eredményeit összefoglaló tanulmány pedig kitér arra, hogy mind a 184 országban megfigyelhető volt 1990 és 2018 között a diabéteszesek számának emelkedése. Azt is megállapították, hogy a betegség több férfit érint; több fiatalt, mint idős embert; és több városit, mint vidéken élőt.
A helytelen étrendhez köthető cukorbetegség a legnagyobb arányban éppen a mi régiónkban, Közép- és Kelet-Európában (különösen a lengyeleknél és az oroszoknál), továbbá Közép-Ázsiában fordul elő. A probléma sokakat érint még Kolumbiában és Mexikóban is a feldolgozott élelmiszerek népszerűsége miatt.