Budapest
2024 november 02., szombat
image

Krémer Balázs szociológus: Ahol magasabb a diplomás nők aránya, több a gyerek is

Az Állami Számvevőszék a minap közzétett felmérése szerint a túl sok diplomás nő jelenléte a társadalomban demográfiai problémákhoz vezethet. Egészen pontosan az derül ki a jelentésből, hogy a nők jelentős felsőoktatási túlreprezentáltsága megnehezíti a pártalálást, illetve a termékenység csökkenésének kockázatát is magában rejti, mivel így a nők házasságának valószínűsége és ezzel a gyerekvállalás esélye is csökken.

Ezzel gyökeresen mást állít azonban Krémer Balázs szociológus, az Országos Munkaügyi Központ volt vezetője, aki utánanézett a nemzetközi statsiztikáknak, és ezek alapján "semmi nem igazolja azt, hogy ott, ahol magasabb a diplomások aránya a nők között, kevesebb gyereket szülnének" - fogalmaz Krémer Facebook-posztjában.

Mint írja, az ÁSZ jelentése "gyanúsan tényellenesnek tűnik", hiszen a nemzetközi adatokból kiviláglik, hogy a magasabb iskolai végzettség kifejezetten kedvezően hat a gyerekvállalási kedvre. Legalábbis azokban az Uniós tagországokban, amelyek adatait a szociológus megnézte (Németországot, Csehországot, Spanyolországot, Szlovéniát is beleértve), az látszik, hogy a fiatal, 25-34 éves "nők által megszült gyerekek száma és a nők közötti diplomások aránya között egyértelműen pozitív a korreláció: + 0,2561."

"Szóval, a kis ábrám, értsétek, ahogyan akarjátok, bár a tények azt mutatják, hogy ott, ahol a nők között magasabb a diplomások száma, ott a nők több gyereket is szülnek. Lehet, hogy azért, mert a diplomás munkájukkal el is tudják tartani, fel is tudják nevelni a kölköket...)" - fogalmaz.

Hozzáteszi, hogy a diplomások aránya a nők között Magyarországon az egyik legalacsonyabb, ezért azt "bizarr szándék" is lenne csökkenteni.

Az Állami Számvevőszék elemzéséről született tételes kritikánkat itt olvashatja: