Budapest
2024 november 16., szombat
image

Kreatív módon védekeznek az északi elefántfókák a ragadozók ellen alvás közben

Igen érdekes tanulmány jelent meg az északi elefántfókák alvási szokásairól a Science folyóiratban.

Az amerikai kutatók azt figyelték meg az akár 760 méteres mélységig is lemerülő állatok tanulmányozása során, hogy azok mindösszesen két órát alszanak naponta – azt sem akárhogyan.

Jessica Kendall-Bar, a Kaliforniai Egyetem kutatója és kollégái kifejlesztettek egy olyan, nem invazív tapaszt, amivel követni és monitorozni lehet az agyi aktivitását a Kalifornia partjainál élő északi elefántfókáknak.

Összesen nyolc emlőst követtek a táplálékszerző útjuk során, ami hét hónapot és több mint 9977 kilométert ölelt fel. Az eszközök segítségével az északi elefántfókák agyi aktivitása mellett a pulzusukat, mozgásukat és a testhelyzetüket is követni tudták.

Az alvási szokásaikról arra jutottak, hogy több mint 298 méteres mélységben az állatok elalszanak, és alkalmanként 20 percig alszanak. Az egyik kutató úgy írta le, hogy az állatok eközben „úgy néznek ki, mint a hulló falevelek”.

Minderre azért van szükség, mert ilyen mélységben már jellemzően nem leselkednek rájuk a felszín közelében még aktív ragadozók. A kutatók szerint ez azért is figyelemre méltó, mert a fókák agya még azelőtt felébreszti őket, hogy kifogynának az oxigénből – jegyzi meg a BBC.

A tanulmány szerint az alváshoz kapcsolódó helyek is legalább olyan fontosak lehetnek az északi elefántfókáknak, mint a bejáratott vadászterületek.