Közgazdászok szerint 300 millió állásra lehet hatással a mesterséges intelligencia legújabb hulláma
A ChatGPT a tavaly novemberi elindulása óta rendkívüli népszerűségre tett szert, és a mesterséges intelligencia (MI) legújabb hullámát is magával hozta. A chatbot nem csak egy eszköz, amivel például lehet ötletelni egy recepten, hanem egy olyan szupertechnológia, ami számos területre hatással lehet: például átalakíthatja a munka világát is, mivel sok munkakört átformálhat vagy kiválthat.
Ezzel kapcsolatban korábban az IBM vezére szólalt meg, aki szerint az, hogy az MI sok – főleg szellemi – munkakört elvehet vagy átformálhat, nagyon is jó dolog lehet.
Most a Goldman Sachs közgazdászai végeztek egy becslést a témában: szerintük a világon akár 300 millió állást is érinthet az MI legújabb hulláma, ezek a munkák ugyanis valamilyen módon automatizálhatók – jelentős lehet tehát a hatása a makrogazdaságra.
Az általuk közzétett jelentésben azt állítják, globálisan a munkák 18 százaléka komputerizálható, ennek hatásai pedig jobban érződnek majd a fejlett, mint a feltörekvő gazdaságokban. A jelenlegi munkakörök közel egynegyede pedig helyettesíthető az MI-vel.
A Goldman szerint – hasonlóan az IBM-vezér által elmondottakhoz – a szellemi munkakört betöltők vannak leginkább veszélyben, a fizikai munkások pedig kevésbé. Főleg az adminisztratív és az ügyvédi munka lehet érintett, míg a fizikailag megterhelő munkák esetében kicsi lesz az MI hatása – írja a CNN.
A közgazdászok kiemelik: Európában és az Egyesült Államokban a jelenlegi állások nagyjából kétharmada van kitéve valamelyest az MI általi automatizációnak.
Amennyiben a ChatGPT mögött is dolgozó MI „beváltja a képességgel kapcsolatos ígéreteit, a munkaerőpiac jelentős zavarokkal nézhet szembe” – húzták alá.
Szerintük az MI használata munkahelyek elvesztéséhez vezethet, azonban a történelemben a munkavállalókat kiszorító technológiák idővel a foglalkoztatás növekedéséhez vezettek – a közgazdászok szerint az MI által kiszorított munkavállalókat is újból foglalkoztatják majd, miután új munkakörök jönnek létre.
A Goldman szerint 10 év múlva már 7 százalékkal növelheti a GDP-t a mesterséges intelligencia, mivel a széles körű alkalmazása a munka termelékenységét is javíthatja.