Kitiltották a nőket az egyetemekről a tálibok Afganisztánban
Határozatlan időre kitiltotta a nőket az egyetemekről a radikális iszlamista afganisztáni tálibok felsőoktatási minisztériuma. A tárca szóvivője által is megerősített körlevél utasítja az állami és a magánegyetemeket is, hogy a kormányzati döntéssel összhangban haladéktalanul tiltsák ki a női hallgatókat.
Noha a tálibok megtagadták a lányoktól a középiskolai tanulás lehetőségét, három hónappal ezelőtt Afganisztán-szerte felsőoktatási felvételi vizsgákat tartottak lányoknak és nőknek, de jelentősen korlátozták az általuk választható szakok számát. Az állatorvoslás, a mérnöki, gazdasági és agrárképzésből kizárták őket.
A helyi sajtó december 7-én jelentette, hogy az érettségi bizonyítvány megszerzését is lehetővé tették számukra. Ez eddig megnyithatta nekik az egyetemi oktatás lehetőségét.
Tavaly augusztus, vagyis a hatalomba való visszatérésük óta a tálibok szigorúan korlátozták a nők jogait, ismét rájuk kényszerítve a szorosan értelmezett iszlám előírásait, kizárva őket a közéletből és nagyrészt az oktatásból.
Az afgán oktatási szektor megsínylette a tálib hatalomátvételt: a szövetséges csapatok távozása után rengeteg oktató távozott külföldre. Az ország gazdasága korábban is nagyban függött a külső támogatásoktól, a segélyszervezetek azonban részben vagy egészben felhagytak az oktatási rendszer segítésével azután, hogy az új vezetők kizárták a lányokat a középiskolákból.
A nők oktatási, munkavégzési és egyéb szabadságjogaiért tüntetők megmozdulásait sorra elfojtották, novemberben pedig kitiltották őket a főváros, Kabul parkjaiból, arra hivatkozva, hogy azokon a helyszíneken nem tartották be az iszlám törvényeket.
(MTI / BBC)