Kiss-Rigó László: az egyháznak nincs felhatalmazása tanításai megváltoztatására
Kiss-Rigó László Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár podcastjában értekezett arról, a pápa látogatását bíztatásnak érzik azon erőfeszítéseik megerősítésében, melynek célja, hogy képviseljék és megvédjék a keresztény értékeket, melyek valójában nemcsak keresztény értékek, hanem egyben európai értékek is.
Kiss-Rigó szerint Európa nyugati felében éppen azok, akik büszkén azt mondják magukról, hogy a demokrácia legmagasabb szintjén élnek, paradox módon "a nihilizmus ideológiai diktatúrájává változtatták társadalmaikat", és ennek egyértelműen az lesz a vége, hogy "feladják identitásukat, és mindez önpusztításhoz, társadalmi öngyilkossághoz vezet – számol be az MTI.
Kovács Zoltán arra hívta fel a figyelmet, Magyarország több mint egy évtizede áll a kritikák középpontjában amiatt, hogy a kereszténységről beszél, hangsúlyozza, hogy az európai értékek ezeréves keresztény értékeken, struktúrákon alapulnak. Emlékeztetett arra, hogy az EU alapítói is kimondták, kereszténység nélkül Európa nem létezhet.
Ferenc pápa két éven belül másodszor látogatja meg a magyarországi keresztényeket, katolikusokat. Kovács Zoltán elmondta, a pápalátogatás három napja a katolikus egyház és egyházfő világképének különböző elemeit tükrözi majd. Az első nap protokolleseményekről szól, amikor a pápa találkozik a köztársasági elnökkel, Magyarország miniszterelnökével, a magyar állam magas rangú személyiségeivel, majd nagyszabású találkozó lesz a Magyar Katolikus Egyház, illetve a magyarországi egyházak képviselőivel. A második nap programja szociális kérdések köré szerveződik, a vasárnapi pápai szentmise után pedig az egyházfő meglátogatja a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet.
Kovács Zoltán felvetette, 2021 októberében Ferenc pápa zsinatot hívott össze, hogy megvitassák, az egyház miként tud alkalmazkodni a 21. századhoz. Ezzel kapcsolatban Kiss-Rigó arra hívta fel a figyelmet: az egyháznak mindig meg kell újulnia. A Ferenc pápa által elindított folyamat megnyitja annak lehetőségét, hogy mindenki szabadon elmondhassa a véleményét, de ez nem jelenti azt, hogy az egyház tanításai a legfontosabb dolgokat illetően változni fognak. Az egyháznak nincs felhatalmazása tanításai megváltoztatására, a tanításokat Jézus adta - mondta.