Kísérlettel igazolták, hogy a foton képes az időutazásra
Két tudóscsapat is tesztelte a kvantumvilág egy látszólag ellentétes tulajdonságát: azt, hogy lehetséges egy fotont a szuperpozíció egy olyan állapotába helyezni, ami előre és hátra is képes haladni az időben. Ahogy az IFLScience is írja, ez még nem azt jelenti, hogy lehetséges az időutazás, vagy, hogy kommunikálhatunk a múlttal, de megmutatja, hogy kvantumszinten miként működhet az idő.
Az elmélet már régóta ismert, ám most először iskerült kísérletekkel is demonstrálni. A szuperpozíció egy kvantumjelenség: az az állapot, amikor egy részecske egyszerre több állapotban van. A részecske csak akkor válik egy állapotúvá, ha valamilyen mérést végeznek vele.
A szuperpozíció elvét a legjobban Schrödinger macskájával lehet elmagyarázni. Az állat lehet életben, de el is pusztulhatott a dobozban. Hogy melyik igaz, csak akkor derül ki, ha a dobozt kinyitjuk, és belenézünk.
Az egyik kísérletben egy fotont a folyamatok szuperpozíciójába helyeztek, ahogy az áthaladt egy kristályon. A fotonoknak nincs töltésük, így a paritás megváltozásával – vagyis a mozgását 3D-ben tükrözve – úgy viselkednek, mintha az időben visszafelé haladna.
A szakemberek úgy vélik, hogy bár a módszerrel még nem lesz lehetséges az időutazás, a kvantumszámítógépek felépítésénél hasznát lehet majd venni a megoldásnak.