-2° Budapest
2024 november 16., szombat
image

Kisbabás anyák és ártatlanok is 18 fokban ülhetnek a celláikban

A büntetés-végrehajtási intézetek sem képeznek kivételt az infláció és megnövekedett energia-árak alól, korábban a Büntetés-végrehajtási Országos Parancsnokság (BVOP) meg is erősítette, hogy ezekben az épületekben is a közintézményekre meghatározott maximum 18 fokra tekerik le a fűtést.

Ugyan törvényileg nincsen előírva a börtönök kötelező minimum hőmérséklete, de a fogvatartottak emberi méltóságának tiszteletben tartása és az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalma része a 2013-as a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvénynek.

Az egyelőre nem világos, hogy az idei 18 fokos korlát lényeges változást jelent-e a korábbi évekhez képest, ugyanis a Magyar Helsinki Bizottság büntető igazságszolgáltatás programjának projektkoordinátora, Krámer Lili szerint a szervezetükkel kapcsolatban álló fogvatartottak és családtagjaik korábban is szélsőséges hőmérsékletről számoltak be, idén pedig az érintettek még jobban aggódnak a hideg és a melegvízhiány miatt.

A büntetés-végrehajtás azonban nem csak nehézfiúk által lakott zárkákból áll, létezik börtönkórház, vagy Kecskeméten anya-gyermek részleg, ezért megkérdeztük a BVOP-t, hogy az általuk fenntartott egészségügyi és oktatási intézményekben, valamint a kecskeméti részlegen mire számíthatnak az elítéltek. Válaszában a parancsnokság az intézmények veszélyhelyzeti működéséről szóló kormányrendeletre hivatkozott, amely szerint az oktatási és egészségügyi intézmények mentesülnek a 18 fokos felső határ alól – ez persze önmagában még nem garantálja, hogy valóban melegebb lesz, de főleg az utóbbi esetben észszerűbb volna.

Az anya-gyermek részleg fűtése azonban ennél összetettebb kérdés. Ide azok az anyák kerülnek, akik gyermekük születésekor már előzetes letartóztatásban vannak, vagy szabadságvesztés büntetésüket töltik és gyámhatósági engedéllyel a gyermekük egy éves korukig velük maradhat. Ugyan a veszélyhelyzeti kormányrendelet kivételei közé tartoznak a gyermekvédelmi intézmények, ez a részleg a büntetés-végrehajtásról szóló törvény hatálya alá tartozik és nem szerepel a gyermekvédelemről szóló törvényben felsorolt szakellátóhelyek között.

A BVOP válaszában nem tért ki külön erre a részlegre, így lehetséges, hogy ezt is a kivételek közé sorolják. A fentiek értelmében azonban ez közel sem egyértelmű, előfordulhat, hogy a kormányrendelet gyors meghozatala közben erre a szempontra nem jutott külön figyelem. Szigorúan a már meglévő törvényeket értelmezve azonban úgy tűnik, az anya-gyermek részlegen elhelyezett kisgyerekek is legfeljebb 18 fokban vészelik majd át a telet.

Arra is kíváncsiak voltunk, korábban milyen hőmérséklet volt a börtönökben, illetve idén mire lehet számítani a kivételt képző intézményekben, ám érdemi választ nem kaptunk, ahogyan arra sem, a fogvatartottak számára biztosítanak-e melegebb ruházatot és több melegvizes zuhanyt. A BVOP annyit írt, „a törvényben rögzített feltételeket valamennyi fogvatartott számára biztosítják”, de korábban volt már rá példa, hogy ezen kötelezettségüknek nem tettek eleget.

Lapunkhoz eljutott információk szerint ugyanis egy fővárosi büntetés-végrehajtási intézettel szemben nemrég épp egy ilyen ügyben elsőfokon pert nyert egy elítélt, akinek tavaly – a törvényben előírtakkal szemben – több mint két hónapon keresztül nem biztosítottak melegvizet fürdéshez, ezáltal megsértve az emberi méltósághoz való jogát.

A Magyar Helsinki Bizottsághoz érkező fogvatartotti panaszok szerint sok büntetés-végrehajtási intézetben vannak szigetelési problémák, vagy elavult fűtési rendszer – mondta lapunknak Krámer Lili. A probléma nem csak a már elítélt fogvatartottakat érinti, több olyan intézet van, ahol a már elítéltek mellett még csak letartóztatásban lévő, később adott esetben ártatlannak bizonyuló személyeket is fogva tartanak.

Úgy tűnik, még ennél is korábban szembesülhetnek a hideggel azok, akiknek a rendőrséggel akad dolguk: a Zsaruellátó nevű Facebook-oldal által múlt héten kiszivárogtatott belső levél szerint a rendőrségi épületek fűtését csak a Megyei Rendőrfőkapitányságok engedélyével lehet bekapcsolni. „Meleg öltözetet és rendszeres mozgás” – ezt javasolja a levél írója kollégáinak, de felmerül a kérdés, hogy ezeket – kötelességüknek megfelelően – mennyire tudják majd biztosítani az akár 72 órán keresztül rendőrségi zárkákban tartott őrizetbe vettek számára.

Még 2015-ben több magyar elítélt is pert nyert az állam ellen a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) a börtönökben tapasztalt körülmények miatt. Ezért az EJEB pilot ítéletben kötelezte a magyar államot a magyar börtönökben rendszerszinten fennálló embertelen körülmények rendezésére és a fogvatartottak számának tartós csökkentésére. Az emberi méltóságot sértő fogvatartási körülményekhez a melegvíz hiánya és a túlságosan meleg vagy hideg zárkák is hozzájárulhatnak. Mint azt Krámer Lili elmondta, a 2015-ös strasbourgi ítéletben foglaltakat a mai napig nem tekinti végrehajtottnak az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága.