Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Kis türelem, hamarosan fellélegezhet: pár év múlva kezelhetővé válhat az Alzheimer-kór

Évente több mint 10 millió embernél diagnosztizálnak Alzheimer-kórt. Bár nem minden demencia-tünet vezet el ehhez az ijesztő végkifejlethez, sajnos egyre többeket érint. Olyannyira, hogy 2050-re megduplázódhat az ilyen betegek száma. Az Alzheimer-kór egy igen progresszív betegség, és jelenleg nincsen gyógymód vagy hatékony kezelés a tünetek kialakulásának lassítására.

Ezért is értékelhető jó hírként a Cardiffi Egyetem professzorának (aki egyébként a brit Demencia Kutatóintézet igazgatója is) bejelentése, miszerint 2040-re, tehát nem egészen húsz év múlva lehetőség lesz a betegség kezelésére. S hogy ezt miből gondolja? A szakember és munkatársai 92 olyan gént azonosítottak, amelyek növelik az Alzheimer-kór kockázatát. Csak összehasonlításképpen: 2009-ben még mindössze három ilyen gént ismertek, ráadásul az akkor milliókba kerülő tesztek most szinte fillérekért elvégezhetők.

A felismert gének lehetővé teszik fejlett génterápiák kidolgozását. Amivel megnyílhat az út az olyan kezelésekhez, amelyek csökkentik a betegség esélyét vagy lassítják a professzióját – idézi a kutatókat az Interesting Engineering.

A professzorasszony, aki egyébként 30 éve tanulmányozza ezt a betegséget, igen bizakodó, és állítja: 2040-re képesek lesznek az Alzheimer-kór elleni kezelések széles skáláját kínálni, és fel tudnak majd lépni az okok széles köre ellen. Egyébként már most is van néhány olyan Alzheimer-kórra szedhető gyógyszer, amit más körülmények között való használatra már engedélyeztek, és öt éven belül klinikai használatba kerülhetnek.