Kirúgták Iránt az ENSZ nőjogi bizottságából
Kizárták Iránt szerdán az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságából a nők és lányok jogait csorbító állami intézkedések miatt. A lépést az Egyesült Államok javasolta azután, hogy Teherán brutális választ adott a hónapok óta tartó tiltakozásokra, amelyeket egy, az erkölcsrendészet őrizetében meghalt fiatal nő halála váltott ki.
Az ENSZ 54 tagú Gazdasági és Szociális Tanácsa (ECOSOC) elfogadott egy, az Egyesült Államok által benyújtott határozatot, mely alapján "azonnali hatállyal eltávolítják az Iráni Iszlám Köztársaságot a Nők helyzetével foglalkozó bizottságból, a 2022-2026-os ciklus hátralévő részére".
A szerdai szavazáson 29-en szavaztak igennel, nyolcan nemmel, 16-an pedig tartózkodtak.
Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Nemzetek ENSZ-nagykövete a szavazás előtt azt mondta az ECOSOC-nak, hogy Irán eltávolítása a helyes lépés, és Teherán tagságát „csúnya foltnak minősítette a bizottság hitelességén”. Irán ENSZ-nagykövete, Amir Saeid Iravani illegálisnak nevezte az Egyesült Államok lépését.
Irán, 17 másik állam és a palesztinok hétfőn az ECOSOC-nak írt levelükben azzal érveltek, hogy a szavazás "olyan nemkívánatos precedenst teremt, amely végső soron megakadályozza, hogy más, eltérő kultúrájú, szokásokkal és hagyományokkal rendelkező tagállamok hozzájáruljanak az ECOSOC tevékenységéhez". A levél aláírói közül jelenleg mindössze öten ECOSOC-tagok.Az Iszlám Köztársaságban hétfőn nagy nyilvánosság előtt felakasztottak egy férfit, akit az állami média szerint a biztonsági erők két tagjának meggyilkolásáért ítéltek el. Kevesebb mint egy hét leforgása alatt ez a második kivégzés az iráni teokrácia elleni tiltakozásban részt vevő embereknél.
Az országos zavargások három hónappal ezelőtt törtek ki, a 22 éves kurd iráni Mahsa Amini halála után, akit az erkölcsrendőrség letartóztatott az Iszlám Köztársaság kötelező öltözködési törvényeinek megszegése miatt. A nő a rendészet őrizetében vesztette életét. Az erkölcsrendészet munkáját azóta felfüggesztették.