Budapest
2024 november 12., kedd
image

Kirúgott kölcseys tanárok: A hatalomnak azért kellett most ilyen erős eszközhöz nyúlnia, mert a társadalom elkezdte megérteni, mit jelent a tanárhiány

Öt tanárt rúgtak ki pénteken a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, mert részt vettek korábban polgári engedetlenségi akcióban. Ötük közül a felmondólevelet még csak hárman kapták kézhez, ketten nem voltak az épületben, amikor a tankerületi központ munkatársai megérkeztek a hatodik kerületi intézménybe. Egyikük, Törley Katalin a Partizán rendkívüli műsorában arról beszélt, hiába hívta fel délután kettőkor a tankerületi központot azzal a kérdéssel, hogy a döntés őt érinti-e, azt a választ kapta, hogy ilyen információt nem adhatnak ki. Bemenni a központba nem tudott, hiszen a hivatali időnek – az ott dolgozók állítása szerint már délután kettőkor – vége volt.

Törley a Partizánnak adott interjúban arról beszélt, hogy a hatalomnak azért kellett most olyan radikális eszközhöz nyúlnia, mint a leghangosabban tiltakozó tanárok kirúgása, mert a tanárhiányból egyre többen értették meg, hogy amikor arról beszélnek, hogy a tanárok nem tudnak dolgozni, mert nem tudják a számláikat fizetni, akkor nem hazudnak. Így oda kellett csapniuk, hogy a többi tanár már ne vállalja a hasonló akciókat, hiszen látják: valóban a munkájukat kockáztatják. Törley szerint azonban rendkívül fontos, hogy most ne hagyják abba a tiltakozásokat.

A műsor másik vendége, Palya Tamás arról beszélt, hogy a diákok a Kölcseyben szaktanárok nélkül maradtak: őt úgy rúgták ki, hogy egyszerre osztályfőnöke és matematikatanára végzős osztályának, nem tudja, hogy velük mi lesz. Palya hozzátette: az utóbbi években érthetetlen módon kezdték el csökkenteni az iskolákban a természettudományos órák számát, az eredmény pedig már látható volt a koronavírus alatt is az oltásellenesség képében.

Palya – saját elmondása szerint – nem keresett rosszul az oktatásban: nagyjából 400 ezer forintot tudott úgy hazavinni, hogy mesterszintű tanárnak számított, osztályfőnök és emellett a munkaközösség vezetője is volt. Azonban mind ő, mind Törley kész perre menni, ugyanis szerintük nem volt arányos a polgári engedetlenségre adott tankerületi válasz, vagyis a kirúgásuk.

Palya arról beszélt, hogy látványos volt a tankerületi központ munkatársain, hogy úgymond parancsot teljesítenek. Kirúgásába az intézmény igazgatójának sem volt beleszólása, sőt, ellenezte azt, Törley pedig hozzátette: az egész tanári közösséget traumaként érte a kirúgásuk.

Október ötödikére a pedagógusszakszervezetek általános munkabeszüntetést, estére pedig tüntetést ígértek, késődélután azonban diáktüntetés is lesz: ők – mint az a pénteki tüntetésen kiderült – hídfoglalásra készülnek.