Kína már nemcsak állatokon és tárgyakon, de az észak-koreai levegőn is Covid-tesztet végeztet
Kína városaiban egyre durvább Covid-szabályozásokat vezetnek be. A közösségi médiában korábban már napvilágot láttak olyan videók, amin halakon végeznek teszteket, ám a kínaiak legújabb elmélete szerint az Észak-Koreából áramló levegővel is terjedhet a koronavírus – írja a CNN. A legújabb online videókon látható, ahogy a kínai járványügyi hivatal dolgozói a két országot elválasztó Jalu folyó mentén levegőfigyelő gépeknek tűnő alkatrészeket helyeztek el.
Ezek a gépek az Észak-Koreából érkező levegőt vizsgálják – Kína ugyanis attól tart, hogy az onnan fújó szél terjesztheti a vírust. Az állami média még azt is elrendelte, hogy a lakosok maradjanak távol a folyótól, és a szeles napokon zárják be az ablakaikat. Mindezt annak ellenére, hogy teóriájukra nincs tudományos bizonyíték. A helyi önkormányzatok nem válaszoltak a CNN kérdéseire a figyelmeztetésekkel vagy a levegőellenőrző gépekkel kapcsolatban.
Nem csak a levegőtesztelés az abszurd példája a Kínában folyó kevéssé tudományos akcióknak: kutyákon, macskákon, de még feladott csomagokon és tengeri ételeken is végeznek Covid-teszteket. Mindezt úgy, hogy a nemzetközi egészségügyi tisztviselők szerint igen kevés az esélye annak, hogy valaki egy állatról vagy bármilyen felülettel érintkezve kapja el a vírust. Az elszánt dolgozók azonban továbbra is mindent fertőtlenítenek: az utcákat, a szabad levegőt, sőt még egymást is. Az esetről már-már nevetséges videók terjengenek, melyeken a fehér szkafanderbe öltözött, maszkos emberek egymást és a levegőt fújkodják.
A kínai kormány szerint a zéró-Covid-szabályozás az egyetlen módja annak, hogy megmentsék az emberek életét, még akkor is, ha számos intézkedésük ellentmond a tudományos bizonyítékoknak.
Van aki meggazdagszik ezen
Kína tizenkét vezető Covid-teszteket gyártó cége hatalmas nyereséget halmozott fel mind a bevételekben, mind a nettó nyereségben. A Covid-teszt-készleteket szállító Andon Health vállalat nettó nyeresége 27 százalékkal ugrott meg 2022 első félévében, elérve a 15,24 milliárd jüant (kb. 870 milliárd forint). A vállalat nemcsak Kína agresszív tesztelési kampányából profitál, hanem az Egyesült Államokban üzemelő iHealth laboratóriumból is, mely nemrégiben amerikai kormányzati szerződéseket nyert antigén gyorstesztek szállítására. Más tesztgyártóknál 55 vagy akár 376 százalékos nettó profitnövekedést is látott a CNN az év első hat hónapjában.