Kilenc év börtönt kért az ügyészség Töröcskei Istvánra
Töröcskei István üzletemberre kilenc, a feleségére nyolcéves börtönbüntetést kér az ügyészség – írja a Blikk a birtokába került vádirat alapján. Az ügyészség különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt emelt vádat az ügyben összesen 15 ember ellen.
A Fővárosi Főügyészség decemberben már beszámolt a vádról; a hivatalos tájékoztatásban nem szerepelt Töröcskeiék neve, a felhozott vádak alapján azonban beazonosíthatóak voltak. A közlemény szerint a milliárdos üzletember és felesége a cégükön keresztül többségi tulajdonosi befolyást szereztek a Széchenyi Bankban. Ahhoz, hogy ezt meg tudják tenni, jelentős összegű hitelt vettek fel. A bank már a kezdetektől veszteségesen működött, ezért a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget, ám az sem erre, sem az eredeti hitel visszafizetésére nem volt képes. A vád szerint Töröcskei úgy döntött, hogy a szükséges anyagi forrásokat fiktív hitelek kihelyezésével teremti elő. Ebben – bűnszervezetet alkotva – segítettek neki vádlott-társai: a felesége, az igazgatósági tagok és a hiteligénylők is.
A vád szerint az összesen 1,5 milliárd forint fiktív hitelt helyeztek ki, a pénzt visszaforgatták a tulajdonos céghez, majd az előírt tőkepótlásra használták fel. A fiktív hitelek rendezését a bank által – befektetési cél látszatával – külföldi bankszámlára kihelyezett 1,7 milliárdos forrásból oldották meg.
Azzal is vádolják Töröcskeiéket, hogy 2013-ban több mint 3,5 milliárd forint értékben helyeztek ki olyan hiteleket, amelyeket valójában nagyobb részben a bank megvásárlásához felvett hitel törlesztésére használtak fel, a fennmaradó résszel pedig sajátjukként rendelkeztek. Akadtak olyan hitelkihelyezések is, amelyekkel vagyonkezelői kötelezettséget sértettek, és több mint 2,3 milliárd forintos vagyoni hátrányt okoztak a pénzintézetnek.
Töröcskei István ezer szálon kötődött jobboldali körökhöz: benne volt a magyar villamosenergia-rendszert működtető MAVIR vezetésében, vezette az Államadósság Kezelő Központot, de megfordult a Magyar Nemzetnél és a Hír TV-nél is. Korábban szoros szálak fűzték a Fidesz gazdasági hátországát megalapozó Simicska Lajoshoz is.