Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Kifejlesztették az eszközt, amivel úgy tudja leolvasni az arcmozgásainkat a szemüvegünk, mintha beszélnénk hozzá

Az okosszemüveg hallatán több megközelítés és ötlet is az eszünkbe juthat, az amerikai Cornell Egyetem kutatójának megközelítése azonban egészen különleges: ő egy olyan szemüveget hozott létre, ami úgy „hallja” a viselőjét, hogy az közben nem is beszél. Legalábbis hangokkal.

A Ruidong Zhang PhD-hallgató által készített, EchoSpeech elnevezésű eszköz a szemüveg aljára van rögzítve, és kis méretű mikrofonokat és hangszórókat használ arra, hogy leolvassa a száj mozgásáról, mit is kér a viselője – legyen szó egy zene megállításáról, átugrásáról, vagy a telefon jelkódjának beírásáról, a készülék megérintése nélkül.

A munka korábbi, hasonló projekteken alapul, amelyek például vezeték nélküli fülhallgatókat alkalmaztak. Az újdonság nagy előnye, hogy nem kell szemben lennie az alanynak egy kamerával, mint sok hasonló megoldásnál.

A rendszernek pusztán néhány percnyi betanításra van szüksége: ez állhat egy számsor felolvasásából is, így már képes is megtanulni a viselő beszédmintáit. Amint készen áll a működésre, hanghullámok segítségével működik az arcon – küldi és fogadja azokat –, a visszaérkező hullámokat pedig mélytanuló algoritmussal elemzi. A Cornell munkatársai szerint megközelítőleg 95 százalékos a pontossága.

Mint az Engadget írja, a rendszer vezeték nélkül kommunikál az okostelefonnal, ahol az adatfeldolgozás történik – ennek is köszönhető, hogy az eszköz rendkívül kicsi, mégis 10 órát tud működni egy töltéssel.

A kutatók hozzáfűzik: semmiféle adat nem hagyja el a telefont, így az adatvédelem is garantált.

A zenelejátszás szabályozása mellett hasznos lehet még az eszköz például hangos környezetben – egy koncerten – üzenet diktálására, de a beszédfogyatékosságban szenvedő emberek is nagy hasznát vehetik, ugyanis a rendszerbe hangtalanul vihetik be a mondandójukat, majd egy erre szakosodott készülék kimondhatja azt.

Az egyetem már vizsgálja, miként lehetne kereskedelmi forgalomba hozni a technológiát, de olyan alkalmazásokat is keresnek, melyekkel hasznosítható lenne a megoldás más területeken is.