Ki segít a KKV-knak? – Interjú Posch Richárddal, a MagNet Bank banküzleti igazgatójával
Posch Richárd: 25 éves csúcson van az infláció, az elszálló energiaárak szinte minden KKV-t érintenek. Van, aki megpróbálja ezt az áraiban érvényesíteni, áthárítják a költségek emelkedését az ügyfelekre, partnerekre. De ezt nem mindenki teheti meg, vagy legalábbis nem olyan mértékben, hogy azzal teljesen kompenzálja az emelkedő költségeit. Vannak olyan helyzetek, amikor sajnos nem marad más eszköz, mint az üzleti volumen szűkítése, egységek részleges vagy teljes bezárása és az ezzel járó munkaerő-leépítés.
Egy ilyen helyzetben fontos, hogy egy vállalkozás megvizsgálja az üzleti modelljét, keresse annak a lehetőségét, hol tudja tovább optimalizálnia a működését: lehet-e esetleg olcsóbb beszerzési forrásokat találni, lehet-e helyettesíteni az eddigi alapanyagokat, eszközök korszerűsítésével tud-e hatékonyabban működni. Vagy adott esetben le tudja-e cserélni drágább, változó kamatozású hitelét egy kiszámítható és alacsony kamatozású Széchenyi hiteltermékre. És persze sokan próbálnak olyan beruházásokba kezdeni, amelyekkel az energiafüggőségüket csökkenthetik.
Természetesen érdemes figyelni a KKV szektorra vonatkozó kormányzati intézkedéseket. Egy közeli és jó példa a kamatstop, ami referencia-kamatlábhoz kötött változó kamatozású hitelek esetén 2022. november 15-től 2023. június végéig él, és segíti a vállalkozásokat. Az intézkedés jelentős megtakarítást tud adni a kamatoldalon, hiszen a rögzített kamatláb és a mostani referencia-kamatláb között 10 százalék eltérés van.
Az energiaintenzív ágazatoknak – elsősorban a feldolgozóiparban – a kormány energiaköltség- és beruházástámogatási programot hirdetett. A program azonban ezen felül arra is ösztönözni próbálja az érintett KKV-kat, hogy beruházásokat indítsanak az energiahatékonyságuk növelésére. Tehát azt gondoljuk, hogy kormányzati szinten is vannak olyan intézkedések, amiket érdemes kihasználni a KKV-knak.
H. B.: Az alkalmazkodás szempontjából vannak-e különbségek az alapján, hogy ki melyik ágazatban tevékenykedik?
P. R.: Az energiaigényes ágazatokban működő piaci szereplők különösen nehéz helyzetben vannak. Nemcsak Magyarországon, európai szinten is látható, hogy visszaesnek a kapacitások többek között az élelmiszeriparban és annak egyes alágazataiban, vagy a vegyiparban – gondolhatunk akár a műtrágyagyártásra és például az acéliparra. Itt egyszerűen nem tudnak elfogadható költségszinten működni a vállalkozások. Ezzel párhuzamosan nehéz helyzetbe kerültek a nagyobb ipari szereplőkhöz kapcsolódó hazai KKV-k is. Itt kevés tere van az alkalmazkodásnak.
A magas tőkeáttétellel működő cégek a finanszírozási költségek megugrása miatt kerülhetnek nehéz helyzetbe. Ráadásul sok vállalkozás az elnyert támogatás fejében vállalásokat tett, ami jelentősen leszűkíti a mozgásterüket. Nekik nincs választásuk, egyszerűen fenn kell tartani a működést, nem zárhatnak be részlegesen sem. Gyakori, hogy foglalkoztatási létszámra is kell tenniük vállalást, emiatt nem lesz lehetőségük leépítésre.
Mindezek mellett természetesen vannak olyan iparágak, amikre akár még pozitívan is hat a jelenlegi helyzet – például ahol valamilyen energiahatékonysággal kapcsolatos tevékenységet végeznek. Az ő munkájukra most mind lakossági, mind vállalati oldalról nagy a kereslet.
H. B.: Az idei sem volt könnyű év, de az előrejelzések szerint a 2023-as még nehezebb lesz, a recesszió sem kizárt. Mire számítanak?
P. R.: Nehéz évre számítunk. A vállalkozások nagy része most az utolsó negyedévben vagy az újévben találkozik először a megemelkedett energiaárakkal.
Egy jó ideje azt gondolom, hogy a bankszektor a válságkezelő intézkedések miatt nem látja teljesen tisztán, hogy az ügyfeleik milyen helyzetben vannak. Talán 2023. első felében tisztulhat kicsit a kép, de biztos vagyok benne, hogy a 2. negyedévtől sok negatív információ fut majd be a pénzintézetekhez.
Ilyenkor a helyes banki megközelítés alapja a még vállalható kompromisszumos megoldások kölcsönös keresése és az Ügyfelek támogatása annak érdekében, hogy közösen át tudjuk vészelni ezt a kihívásokkal teli időszakot. Bankként természetesen készülünk erre, és a vállalati tanácsadóink próbálnak megoldásokat hozni azoknak a KKV-knak, amelyek esetleg nehezebb helyzetbe kerültek.
H. B.: Mennyire lesz nehéz forrást találni ilyen körülmények között?
P. R.: A támogatott hitelek lesznek meghatározóak jövőre, mert mindenkinek nehezebb lesz elfogadható költségszintű banki forráshoz jutni. A pénzintézetek forrásköltsége jelentősen megdrágult, jelen környezetben a kockázati felárak is emelkedtek, egy referenciakamathoz kötött, saját forrású, forint alapú hitel esetén jelenleg a hitelkamat kétszámjegyű és kettessel kezdődik. Ezt egy KKV-nak nagyon nehéz kigazdálkodni illetve áthárítani, úgyhogy muszáj azokra a támogatott konstrukciókra támaszkodni, amik még elérhetőek a piacon. Itt elsősorban a Széchenyi termékcsaládra gondolok, ami szerintem most minden pénzintézetnél hiteloldalon a leghangsúlyosabb termék.
A Bank 2022 tavaszán csatlakozott a KAVOSZ Széchenyi Kártya Programjához, azóta pedig folyamatosan vezetjük be azokat a termékeket, amikről úgy gondoljuk, hogy saját ügyfeleink számára relevánsak lehetnek. Szeptember 1-től vált elérhetővé a Széchenyi beruházási MAX, valamint a likviditási MAX hitel a MagNet vállalati ügyfelei számára. Az állam továbbra is elkötelezett a KKV-k finanszírozásának támogatásában, bankunk pedig megragad minden lehetőséget a támogatott konstrukciók ügyfelek számára történő biztosításának érdekében.
H. B.: Kinek ajánlják ezeket a Széchenyi MAX hiteleket?
P. R.: Lényegében minden KKV-nak ajánljuk, akik olcsó finanszírozást keresnek. A legnagyobb előnye ezeknek a programoknak a kiszámítható fix kamatozás, aminek köszönhetően előre kalkulálható a megtérülés a teljes futamidőre. A beruházási hitelből a MagNet Banknál a normál és többlettámogatott konstrukció is elérhető. Ez utóbbi még kedvezőbb, 0,5 százalékos kamatszinttel vehető fel.
A normál beruházási hitel keretében a Számviteli tv szerinti beruházások (ingatlanvásárlás, építés, gépvásárlás stb.), valamint hitelkiváltás megvalósítására van lehetőség. A többlettámogatott konstrukciót a vállalkozások energiahatékonyságuk javítására, illetve a technológiaváltás segítésére igényelhetik, mely hosszútávon hozzájárul a megnövekedett rezsikiadásaik csökkentéséhez. Ezen hitelcélokon belül lehetőségük van a vállalkozásoknak többek között utólagos hőszigetelésre, fűtési rendszerük korszerűsítésére, energiafelhasználást optimalizáló szoftverek beszerzésére, napelemrendszerek telepítésére, szélerőmű kiépítésére és az általa megtermelt energia hasznosítására.
A vállalatfinanszírozással foglalkozó kollégáink komplex támogatást nyújtanak: felmérik az igényeket, segítenek megtalálni a legjobban illeszkedő finanszírozási struktúrát és kapcsolódó hitelterméket, illetve a teljes hitelkérelmi folyamat menedzselésében támogatják az ügyfeleket. A MagNet Bank mérete és vállalati kompetenciája lehetővé teszi, hogy piaci standardnél kisebb méretben is foglalkozzunk egyedi hitelügyletek bevizsgálásával.
Nyitókép: Mónus Márton