Budapest
2024 november 19., kedd
image

Keveset hallani róla, pedig sokakat érint: aranyér a várandósság alatt

Az aranyér egy visszérfonat a végbélnyílás közelében, és a végbélműködés, illetve a székletürítés precíz szabályozásában játszik szerepet. Aranyérbetegségről akkor beszélhetünk, ha a végbélnyílást körülvevő vagy a végbél belső falán található úgynevezett vénás párna kitágul és megnagyobbodik. A csomók elhelyezkedésétől függően pedig lehet szó belső vagy külső aranyérről. Napközben viszkethet, fájhat, és rémálommá teheti a vécén töltött időt. Az aranyérbetegség kialakulásában szerepet játszhatnak örökletes tényezők, a mozgásszegény életmód, a rostszegény táplálkozás, az elhízás és a székrekedés, valamint gyakran jelentkezhet a terhesség alatt vagy szülés közben is.

Miért alakul ki az aranyér?

A várandósság negyven hete alatt a női test rengeteg változáson megy keresztül: a hormonszinttől elkezdve a testsúlygyarapodásig sok mindent észrevehetünk magunkon. A bőrünk szebb lesz, a hajunk megerősödik, csillogóvá válik. A várandósság alatt, illetve szülés után azonban számos esetben előjöhet az aranyér. Ennek oka elsősorban az, hogy az anyaméh a baba növekedése miatt nyomja a beleket, a gátizmokat és az alhasi visszereket. Ezen felül a terhesség idején nem ritka a szorulás: egyrészt a nagy mennyiségű progeszteron lassítja a bélműködést, másrészt a várandósság második trimeszterétől indul be igazán a magzat súlygyarapodása, ami azt jelenti, hogy a szerveknek egyre kisebb hely jut, és a nyomás a kismedence alsó falára, a gátizomzatra nehezedik. Végül pedig a szülés közbeni erőlködés jelentős nyomást gyakorol a végbél környéki vénakötegre, és van, akinél ekkor alakul ki aranyérbetegség.

Hogyan ismerjük fel az aranyeret?

 

Az aranyér stádiumfelosztása a következő: a korai stádiumban akár még fájdalom sincs, ám enyhe viszketés vagy a világospiros vér a vécépapíron felhívhatja a problémára a figyelmet. Később a viszkető érzés fokozódhat, megjelenhet a fájdalom, a harmadik-negyedik stádiumban pedig az aranyeres csomók a végbélnyíláson kívülre kerülnek, illetve erősödhet az égető érzés. Továbbá állandósul az idegentestérzés, a vérzés intenzívebbé válhat, és problémák adódhatnak a széklettartással. Ha várandósan tapasztaljuk az aranyeres tüneteket, konzultáljunk a kezelőorvosunkkal a teendőkről. Elképzelhető, hogy elég megvárnunk, amíg a szülés után az alhasi nyomás enyhülésével az aranyér visszahúzódik, vagy helyi kezeléssel érdemes enyhíteni a tüneteket, extrém esetben azonban a szülés után beavatkozásra lehet szükség.

Hogyan enyhítsünk a panaszokon?

A jó hír, hogy a várandósság alatt kialakult aranyérbetegségnek sok esetben a nyomás megszűnésével búcsút mondhatunk, azaz röviddel a szülés után megszabadulhatunk a csomótól és az azzal járó panaszoktól. Hogy még a terhesség alatt enyhítsünk a tüneteken, a kezelőorvossal történő konzultáció után szedhetünk vénaerősítőt vagy alkalmazhatunk helyi megoldásokat: kúppal és aranyérkenőccsel kezelhetjük a problémát, mert azok egyéb előnyös hatásaik mellett rugalmasabbá teszik az érfalakat, sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatással bírnak.

Mivel a várandósság alatt számos nő küzd székrekedéssel – ami növeli az aranyér kockázatát –, nem árt minél több rostot fogyasztani és folyadékot bevinni, hogy elkerüljük a szorulást. Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, valamint nézzünk utána, melyek azok a gabonafélék, amelyek jótékonyan hatnak az emésztésre. A hajdina, a zabkorpa vagy az árpagyöngy rosttartalma kifejezetten magas, akárcsak a lenmagé. Utóbbival megszórhatjuk az ételeinket vagy ihatjuk teának, hogy érezzük a pozitív hatásait. A kalóriadús mandula szintén egészséges, hiszen mind a fehérje-, mind a rosttartalma magas, és egy kisebb maréknyi belőle hozzájárul a kiegyensúlyozott étkezéshez, ráadásul a telítetlen zsírsavak egyik legjobb forrása. Általános tévhit, hogy a terhesség alatt kettő helyett kell enni: a kiegyensúlyozott étkezés ilyenkor különösen fontos, ahogy abban az esetben is, ha szülés közben, az erős préselés hatására jön elő az aranyér.

Amennyiben gátmetszéssel jött világra a baba, aranyér nélkül is időre van szükség a sebgyógyuláshoz, és a székletürítés, ülés komoly fájdalommal járhat. Éppen ezért nagy segítséget nyújthat ebben az időszakban egy kézi intimzuhany, amivel hatékonyan és fájdalommentesen tarthatjuk tisztán a végbélnyílás körüli területet: mindez egy gátmetszés vagy aranyér okozta seb esetén különösen fontos. Amikor pedig ismét sportolhatunk, a rendszeres testmozgás, valamint a kellő folyadékbevitel hozzájárulhat ahhoz, hogy minél előbb megszabaduljunk az aranyértől. Célszerű gátizomtornával kezdeni, hogy megerősítsük a kismedencei szerveket, illetve a végbelet alátámasztó izmokat, így segítve a húgycső- és a végbélzáróizom biztos működését.

Amennyiben nem enyhülnek a panaszok, feltétlenül forduljunk szakemberhez, hogy kiderüljön, milyen további kezelésre van szükség. Az aranyérbetegség sokak számára kellemetlen téma, noha rengetegen szenvednek tőle, és a várandósság alatt még gyakrabban fordul elő. Minél előbb kérünk segítséget és kezeljük, annál gyorsabban szabadulhatunk meg tőle vagy enyhíthetünk a fájdalmon.