Kevesebb a keresztény, több a vallástalan és a muszlim Angliában és Walesben
A 2021-es népszámlálás adatai szerint Angliában és Walesben az emberek kevesebb mint fele vallotta magát kereszténynek – írja a BBC. A magukat kereszténynek vallók aránya 46,2 százalék volt, szemben a legutóbbi, 2011-es népszámláláskor mért 59,3 százalékkal. Eközben a vallástalanok tábora a lakosság 37,2 százalékára nőtt, szemben a korábbi negyedével. A magukat muszlimnak vallók aránya pedig a 2011-es 4,9 százalékról tavaly 6,5 százalékra emelkedett.
A kedden közzétett népszámlálási eredmények a vallás mellett a nemzeti identitás és az etnikai csoportok arányairól is beszámolnak. A 2021-es felmérést március 21-én tartották. A statisztikai hivatal a népszámláláson azt a kérdést tette fel, hogy „mi az ön vallása?” – az emberek felekezetére utalva, nem pedig arra, hogy általánosságban hisznek-e bármiféle természetfölötti entitásban.
Linda Woodhead professzor, a londoni King's College teológiai és vallástudományi tanszékének vezetője szerint a vallástalanság állapota még mindig számos különböző hitet jelezhet. A BBC-nek nyilatkozva elmondta: „Néhányan ateisták, sokan agnosztikusak – nem igazán tudják, hogy mit gondoljanak a kérdésről –, néhányan pedig spirituálisak és spirituális dolgokat csinálnak. De nem akarnak azonosulni egy bizonyos vallással, és főleg nem az intézményes vallással.”
Eközben London Anglia vallásilag legváltozatosabb régiója, ahol az emberek alig több mint 25,3 százaléka vallja magát a kereszténységtől eltérő vallásúnak. Délnyugat-Anglia pedig a legkevésbé vallásilag sokszínű régiónak bizonyult, ahol 3,2 százalék választotta a kereszténységtől eltérő vallást.
A 2021-es népszámlálás napján az angliai és walesi lakosok 81,7 százaléka vallotta magát fehérnek az egy évtizeddel korábban mért 86 százalékhoz képest. Az adatok nemzetenkénti eltéréseket is mutattak – csak Angliában az emberek 37,2 százaléka vallotta magát vallástalannak, míg Walesben ez az arány a 2011-es 32,1 százalékról tavaly 46,5 százalékra emelkedett.
A bejelentést követően York érseke azt mondta, hogy az ország „maga mögött hagyta azt a korszakot, amikor sokan szinte automatikusan kereszténynek vallották magukat”.