Kétszáz drónos légtérsértés volt a Parlament környékén, és kétezer veszélyes eszközt vettek el a belépőktől
Amit a legtöbben látunk belőlük, a díszőrség csak a jéghegy csúcsa: a közel félezer fős Országgyűlési Őrség távolról sem csak őrzés-védelmi feladatokat lát el, és nem is csak a Parlament épületében, ráadásul földön és levegőben is.
A szervezetnek a beléptetéstől, az emberek és levelek biztonsági átvizsgálásán át a tűzoltásig és életmentésig terjedő feladatairól és azok végrehajtásáról szóló, a hvg.hu birtokába került 2022. évi beszámolójából számos érdekes részlet derül ki.
Kiderült ebből, hogy tavaly az Országház veszélyeztetettsége „fokozott szintű” volt. Az épület védelme ezért, és a jelentős mozgás miatt is fontos. Tavaly az Országházba 370 575-ször léptek be, további 429 661-en „idegenforgalmi célzattal”, vagyis turistaként érkeztek a Látogatóközponton keresztül. Emellett az őrség másik három kiemelt épület védelmét is ellátja:
A nagy jövés-menés indokolja az ellenőrzést, a fémdetektoros kapun áthaladást és a csomagvizsgáló röntgengépet. Ez pedig azzal jár, hogy a ruhákból, táskákból olyan eszközök is előkerülnek időnként, amelyeket nem szabad ezekre a helyekre bevinni.
Tavaly is volt ilyen, nem is kevés: a négy épületbe belépőktől a biztonsági átvizsgálás során összesen 1966 db, jogszerűen tartott, de veszélyesnek minősülő eszközt vettek el átmenetileg, továbbá 5 db, közbiztonságra különösen veszélyes eszköz miatt szabálysértési eljárást indítottak a rendőrségnél.
Az Országgyűlési Őrség látja el a postai küldemények ellenőrzését is. Ez tavaly 411 371 db küldemény „felbontás nélküli biztonságtechnikai átvizsgálását” jelentette. Közülük 12 db, „kockázatot jelentő” küldeményt emeltek ki, és két esetben szükség volt a rendőrség tűzszerészeinek kirendelésére is.
Az őrség figyel a Parlamenten kívüli terület rendjére is. A Kossuth téren tavaly olyan tiltott cselekményekkel szemben kellett leggyakrabban intézkedniük, mint a téren átvezető kerékpárútról való letérés, a téren állatok sétáltatása, a parkosított területre belépés vagy a szobrokra felmászás.
Sok gondot okoz az őrségnek az engedély nélkül használt drónok kezelőivel szembeni intézkedés is – ilyenből tavaly kétszáznál több volt, pedig a tilalomra táblákkal is felhívják a figyelmet. Tudni kell, hogy a Parlament és az említett három őrzött irodaház, vagyis
a „négy védett objektum” környezetében, az épületektől 200 méteres távolságban pilóta nélküli légi járművekre vonatkozó Iégtérkorlátozás van érvényben”.
Az Országházon belüli feladata az őrségnek a parlamenti munka rendjének biztosítása. Ha például a plenáris ülésen a levezető elnök súlyos, kezelhetetlen rendbontást tapasztal, akkor riaszthatja a „tárgyalási rendfenntartó csoportot”, de az ülésteremben tavaly intézkedésre nem került sor.
Az őrség tűzbiztonsági részlege tavaly 401-szer hibás, vagy beavatkozást nem igénylő riasztásra reagált, de volt 25 éles jelzésük is, ebből 8 műszaki mentés, 8 pedig éles tűzeset volt – utóbbiakat „házon belül” elhárították, méghozzá gyors (2,914 perces) kiérkezési és beavatkozási szintidővel.
Az állomány 9 esetben vonult elsősegélynyújtásra, két esetben pedig életmentést végzett.
Az őrség feladata az Országgyűlés működését és a házelnök tevékenységét érintő „adatok és információk jogellenes megszerzésének megakadályozása” is. Ezért tavaly 20 esetben hajtottak végre technikai átvizsgálást, és figyeltek a Nemzetbiztonsági Bizottság „védett” tárgyalójára is.
Ha már védelem: Kövér László fideszes házelnök személyi védelme is az őrség feladata. Ennek részeként 2022-ben 113 budapesti és 53 vidéki házelnöki program biztosítását hajtották végre. A 168 program során a biztonsági járművek 61 915, az ügyintéző autók 114 259 kilométert tettek meg.
A 2022-es beszámoló kitér az anyagiakra is. Eszerint az Országgyűlési Őrség eredeti költségvetése 4,5 milliárd forint volt, de ezt év közben 6,9 milliárdra emelték. Az őrség tényleges létszáma tavaly decemberben 425 fő volt, az év folyamán 28-an léptek be a testületbe és 19-en távoztak.
Az elmúlt évben méltatlansági eljárás, őr elleni panasz nem volt. De volt 43 fegyelemsértés: az eljárások 7-szer feddéssel, 8-szor megrovással, egyszer fenyítéssel (egy éves fizetéscsökkentéssel), 27-szer figyelmeztetéssel zárultak. Tavaly 9 esetben kötelezték kártérítésre az állomány tagjait.
A jelentés kitér a 2022-es technikai fejlesztésekre is. Beüzemelték az új, arcfelismerős beléptető rendszert, korszerűbb csomagvizsgáló és behatolásvédelmi rendszert, és a robbanóanyag-detektálót, a Parlament dunai oldalán pedig új infraérzékelőket és hőkamerákat üzemeltek be.