Budapest
2025 január 12., vasárnap
image

Kétségbeesetten próbálja elkerülni a börtönt az „évszázad csalását” elkövető Theranos-alapító

A Theranos története 2003-ban kezdődött, az akkor 19 éves vállalkozó, Elizabeth Holmes nem kisebb ígérettel szállt be a tech-piacra, mint hogy forradalmasítja az orvosdiagnosztikai eszközöket. Az ígéret az volt, hogy a Theranos által fejlesztett Edison nevű gép akár egyetlen csepp vérből, néhány óra alatt képes lesz több mint 200 féle betegséget diagnosztizálni. 2015 körül kezdett körvonalazódni, hogy az egész csalás, a lebukás után pedig 2018-ra a teljes céget felszámolták.

A befektetők becsapása miatt november 18-án hirdetnek ítéletet Elizabeth Holmes ügyében. A Theranos-alapító az ügyvédein keresztül kérte a bírót, hogy ne küldje börtönbe.

Egy csütörtök esti bírósági beadványban Holmes ügyvédei azt kérték, hogy ügyfelük 18 hónap házi őrizetet kapjon, amelyet közmunka követne. Az ügyvédek érvelése szerint a börtönbüntetés felesleges ahhoz, hogy elrettentse őt a jövőbeni bűncselekményektől, és a 38 éves Holmest „különleges embernek nevezték, aki sokat tud adni”, ő nem a nyilvánosság és a média által láttatott robotszerű, érzelemmentes „karikatúra”.

Az esküdtszék januárban négyrendbeli táviratcsalás és összeesküvés miatt ítélte el Holmest. Mindegyik vádpontban legfeljebb 20 év börtönbüntetés szabható ki.

Az ügyészek szerint Holmes 2010 és 2015 között hazudott a befektetőknek, amikor azt ígérte, hogy a Theranos technológiája számos tesztet képes lefuttatni egy ujjbegyből vett vércseppből.

A Theranos-csalással ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesen:

Az évszázad átverése sokkal egyszerűbb volt, mint gondolnánk

Évekig szinte mindenkivel elhitette a Theranos és annak vezetője Elizabeth Holmes, hogy képes lesz megreformálni az egészségügyet. Dőltek is a dollárszázmilliók, a cég vezetőjéből ünnepelt sztár lett, mígnem kiderült, hogy csak a terv volt jó, a megvalósítás sosem. Most pedig a világ első self-made dollármilliárdosnője azon izgulhat, hogy ne kapjon 20 év börtönt.