Budapest
2024 november 25., hétfő
image

Kétségbeesetten kutatnak az oroszok technikai eszközök után, ám a szankciók miatt nincs könnyű dolguk

Egyre súlyosabb mikrochip-hiánnyal küzd Oroszország, illetve más területeken is kemény technológiai hiánnyal kell szembenéznie – derül ki a Politico cikkéből. A lap munkatársai látták az egyik orosz listát, amely három prioritási kategóriára osztja a beszerzendő kütyüket, a legkritikusabb összetevőktől a kevésbé fontosokig. Még azt is tartalmazza, hogy Moszkva az utolsó kopejkáig bezárólag milyen árat vár egy-egy elemért. Bár a lap nem tudta függetlenül ellenőrizni a lista eredetét, két, a katonai ellátási láncokkal foglalkozó szakértő megerősítette, hogy az összhangban van más, Oroszország katonai felszereléséről és szükségleteiről szóló kutatási eredményekkel.

Első pillantásra Oroszország nem szerezhetné be a listákon szereplő árucikkek többségét. A Kreml csak nagyon alapvető hazai technológiával rendelkezik, a félvezetők tekintetében az oroszok az elmúlt években az Egyesült Államok, az EU és Japán kulcsfontosságú szereplőire támaszkodtak beszállítóként, és ezek a szankciók miatt papíron elérhetetlenek. A nehézséget az jelenti, ha egy közvetítő ország, például Kína vásárolná meg az árut, majd adná tovább Moszkvának. Egyes beszámolók szerint akkora a hiány, hogy az oroszok a jelek szerint háztartási készülékekből, például hűtőszekrényekből kaparják ki a chipeket.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök is arról beszélt, hogy becsléseik szerint Oroszország mindössze „négy tucat” hiperszonikus rakétával rendelkezik. „Ezek azok, amelyek a mikrochipeknek köszönhetően precíziós fegyvereknek minősülnek. De az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók miatt ennek a csúcstechnológiás mikrochipes berendezésnek a szállítása leállt, és nincs módjuk arra, hogy ezeket a készleteket feltöltsék”.

Ami a listát illeti, az első, azaz a legégetőbb szükséget jelző kategóriában szinte kizárólag csak amerikai cégek által gyártott mikrochipeket találni, elvétve akad köztük néhány japán, illetve német is. Ezek egy része könnyedén beszerezhető bármelyik online forgalmazótól, más részük azonban hónapok óta hiánycikk az egész világot érintő mikrochip-hiány következtében.

Persze érdemes figyelembe venni, hogy nem most ébredtek rá az oroszok erre a problémára, ahogyan az ukrajnai inváziójukat sem februárban találták ki, így megalapozottan lehet feltételezni, hogy Moszkva az elmúlt évek során igyekezett minél nagyobb készleteket felhalmozni a mikrochipekből, ám úgy néz ki, hogy még ez az előrelátás sem, volt elég.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja: