Kétmillió előleg befizetése után egy évet várt az új Hyundai-ra, végül nem kapott semmit
Egy Hyundai Ioniq 5 villanyautót szeretett volna venni egy férfi 2021 végén, azonban hosszú várakozás után kiderült, az autót nem kapja meg.
Az esetéről beszámoló telex.hu azt írta, az autó legmagasabb felszereltségű változata akkor a 72,6 kilowattóra kapacitású akkumulátorral szerelt, összkerékhajtású First Edition volt. Ezért kifizetett kétmillió forint előleget az Auto Palace Buda Kft. hivatalos márkakereskedésnek, az autó ára a kedvezmények levonása után 21 millió 494 ezer forint volt.
A cég fél év után arról tájékoztatta a férfit, hogy a gyár megváltoztatta a típus felszereltségét, ezért az autó is drágult, majd később további fél év haladékot kértek az átadásra. Az újabb határidő lejárta előtt azt írták, hogy 2023 közepén, vagy végén adják majd át az Ioniq 5-öt, és bár a férfi ebbe is beleegyezett, végül néhány hete a márkakereskedés lemondta a megrendelést.
A férfi így végül autó nélkül maradt, de a több mint egy éve befizetett előleget visszakapta.
A lapnak a márkakereskedés az importőrrel együtt a koronavírus-járványra és az orosz–ukrán háború okozta alkatrészellátási-nehézségekre hivatkozott. Az importőr úgy reagált, mivel nem állnak szerződésben a végfogyasztóval, a szerződéskötéssel kapcsolatban a márkakereskedések érintettek. Bár a Hyundai korábban nem mondott le megrendeléseket, most a férfival együtt hatvan Ioniq 5-re kötött szerződést töröltek Magyarországon.
A lapnak Vágány Tamás, fogyasztóvédelmi ügyekben jártas szakjogász arról beszélt, egy új autó megrendelésekor olyan szerződés jön létre a kereskedés és a vásárló közt, amelyben megegyeznek a lényeges elemekben, tehát, hogy az ügyfél mit vesz meg, mennyiért, illetve milyen szállítási határidővel. A szerződés mindkét felet köti, fő szabály szerint azt teljesíteni kell.
Az ügyvéd szerint a nemteljesítés szerződésszegést jelent, ugyanakkor nagyon fontos jogilag, hogy a megrendelésben milyen kikötéseket fogadtattak el a vásárlóval a módosítására (szállítási határidő, felszereltség, szín stb.) és az elállásra vonatkozóan.
A szakjogász szerint az esetben a cég eleve tág kereteket szabott magának a részletek megváltoztatására, például az árfolyamváltozással és a szállítási időponttal kapcsolatban, de erre más márkák esetében is érdemes figyelni a mostani helyzetben. A szakértő azt javasolja, egy újautó-megrendelési szerződést mindig alaposan olvassunk el, különösen azokat a részleteket, amelyek a kereskedés és a vásárló elállására, illetve az időközi ármódosításra vonatkoznak.