Budapest
2024 november 15., péntek
image

Kétgyerekes apa lett Pál Márton a férjével, de a hivatal nem könnyítette meg a dolgukat

Pál Márton nagy hírt közölt a Facebookon: a kisfiuk, Andris testvért kapott, örökbefogadták ugyanis az újszülött Hannát. De A család az család mozgalom egyik arca és szószólója a hosszú bejegyzésében leírta azt is, milyen az, amikor a hivatal megpróbál keresztbe tenni egy törvényes örökbefogadásnak, ha azonos nemű párról van szó. Pál Márton rögtön az elején hangsúlyozza, hogy az ügyük sok szempontból egyedi és különleges, és „senkiben nem szeretnénk felesleges illúziókat kelteni, hogy meleg pároknak (vagy meleg egyedülállóknak) lehet ma itthon örökbefogadni”.

A házaspárt Hanna édesanyja kereste meg azzal, hogy mivel ő nem tudja felnevelni a születendő kislányát, őket választotta szüleinek. A nyílt örökbefogadás előfeltételeként ez után közösen és külön is jártak tanácsadásra a szakszolgálathoz, ahol javasolták is, hogy a baba hozzájuk kerüljön.

A történethez hozzátartozik, hogy Pál Márton férjének, Ádámnak még a 2020-as törvénymódosítás előttről volt érvényes határozata, amivel törvényesen, még miniszteri jóváhagyás nélkül volt esélyük örökbefogadni.

Hogy ez a törvény milyen következményekkel járt, arról ebben a cikkünkben írtunk:

„Elkeserítő, hogy a szülővé váláshoz egy ilyen tortúrán kell keresztülmennem"

Hidegzuhanyként érte az érintetteket a kormány javaslata, amely miniszteri engedélyhez kötné az egyedülállók örökbefogadását. A szakértő attól fél, a döntés az örökbefogadásra váró gyermekeket érinti majd a legrosszabbul, mások szerint pedig a törvénnyel a hazai meleg társadalmat bélyegezhetik meg. A miniszter ígéri, szó sincs róla, hogy ne fogadhatnának örökbe egyedülállók, a méltányosságról a konkrét helyzet ismeretében, szakemberek véleménye alapján döntenek majd.

Bár minden arra mutatott, hogy megtörténhet az örökbefogadás, a kislány születése után a gyámhivatal hirtelen, minden komolyabb indoklás nélkül visszavonta Ádám örökbefogadói engedélyét.

A család bíróságon fellebbezett, nyert, de aztán a gyámhivatal is fellebbezett. Mire a Kúria ezt visszautasította, és utasította a gyámhivatalt az ítélet végrehajtására, már közel nyolc hónap telt el – írja Pál Márton.